English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ułatwi życie przedsiębiorcom

15-02-2011

Przyjęcie przez rząd projektu nowelizującego ustawę o swobodzie działalności gospodarczej zwiastuje szereg pozytywnych zmian dla przedsiębiorców. Projekt uwzględnia szereg postulatów Pracodawców RP, m.in. umożliwienie zawieszenia działalności gospodarczej na czas określony krótszy niż miesiąc.

 

Według rządowego projektu przedsiębiorca nie tylko będzie mógł zawiesić działalność na czas określony krótszy niż miesiąc, ale także, jeśli prowadzi działalność w kilku różnych formach organizacyjnych, będzie mógł zawiesić działalność tylko w jednej z nich. Dotychczas miał obowiązek zawiesić wszystkie bądź zlikwidować tę, którą zamierzał zawiesić. – Przyjęcie tych rozwiązań poszerza swobodę działalności gospodarczej w Polsce – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Wołejko.

 

Bardzo istotne jest również zmodyfikowanie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), która ma rozpocząć działalność od lipca tego roku. Podstawową formę wpisu do CEIDG ma stanowić samorejestracja za pośrednictwem odpowiedniego formularza na stronie internetowej. Pozostanie także możliwość złożenia wniosku w formie pisemnej – do wyboru w gminie lub w urzędzie skarbowym. Dotychczas przedsiębiorca miał obowiązek złożyć pisemny wniosek w gminie, a następnie udać się do urzędu skarbowego, by poinformować o wyborze formy opodatkowania.

 

Według nowych zasad już podczas elektronicznej rejestracji w CEIDG przedsiębiorca dokona wyboru formy opodatkowania. Przedsiębiorca określi także we wniosku składanym do ewidencji późniejszy dzień rozpoczęcia działalności – nie będzie to więc koniecznie dzień złożenia wniosku.

 

- Elektroniczny system rejestrowania to nie przełom, a spóźnione doganianie standardów europejskich. Należy podkreślić, iż równie ważną częścią systemu co przepisy są rozwiązania techniczne – aby system funkcjonował, muszą one być wydajne i mało awaryjne – dodaje Piotr Wołejko. Dla przedsiębiorcy niebagatelne znaczenie ma także wygodny dostęp do informacji o kontrahentach. Dlatego, zdaniem Pracodawców RP, CEIDG powinien zawierać możliwie jak najwięcej informacji o zarejestrowanych podmiotach gospodarczych.