English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Nieuzasadniona krytyka pracodawcy jest niezgodna z prawem

17-02-2011

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy. – Reguła ta obowiązuje nie tylko w czasie wykonywania obowiązków służbowych, ale dotyczy także zachowań pracownika po godzinach pracy – podkreśla mecenas Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

 

Zdarza się, że pracownicy niepochlebnie wypowiadają się o swoim pracodawcy na forach internetowych. Jeśli krytykują przełożonych lub swoje miejsce pracy, mając świadomość przekazywania nieprawdziwych informacji, muszą liczyć się z konsekwencjami, włącznie ze zwolnieniem z pracy.

 

- Umowa o pracę trwa z reguły przez dłuższy czas, dlatego wzajemna lojalność pracownika i pracodawcy jest niezbędna - podkreśla ekspert Pracodawców RP, Monika Gładoch. Przypomina, że Sąd Najwyższy wielokrotnie wyrokował, iż brak zaufania do pracownika może być podstawą wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony. Ta zasada obowiązuje wszystkich pracowników, nawet działaczy związkowych.

 

Warto pamiętać, że szkalowanie prawodawcy może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji, za który, zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, grozi odpowiedzialność cywilna i karna. Poza tym pracodawca będący osobą fizyczną może domagać się zadośćuczynienia od pracownika w związku z naruszeniem swoich dóbr osobistych.