English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

12 finalistów Gospodarczych Malin

21-02-2011

Rozpoczął się drugi etap plebiscytu Gospodarcze Maliny prowadzonego przez Puls Biznesu i Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas pierwszego etapu, wspólnie z PB zbieraliśmy propozycje czytelników nominacji w pięciu kategoriach. Wyróżnienia przyznaliśmy tym, którzy w 2010 roku mieli negatywny wpływ na polską gospodarkę, szkodzili przedsiębiorczości, psuli standardy rynku kapitałowego lub łamali dobre obyczaje biznesowe. Wybraliśmy spośród nich najciekawsze i najlepiej umotywowane. Teraz zaczynamy drugi etap – głosowanie. Potrwa do końca lutego. Wyniki ogłosimy i Gospodarcze Maliny 2010 wręczymy w pierwszej dekadzie marca.


 
Poniżej lista "wyróżnionych" w pierwszym etapie plebiscytu :

 

Instytucja


PO, PSL, PiS, SLD
PO została zgłoszona do Malin za niewywiązanie się z wyborczych obietnic dotyczących ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Unikała rozwiązań, które pomogłyby gospodarce, ale jednocześnie mogły zepsuć jej wizerunek. Wraz z PSL zdecydowała się na demontaż systemu emerytalnego i podwyżkę VAT. PiS i SLD natomiast zasłużyły na nominację za długie ignorowanie gospodarki, jako obszaru konstruktywnych działań opozycji. Dopiero pod koniec kadencji zabierają się do tworzenia alternatywnego wobec rządzących programu gospodarczego.

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Zgłoszony za nadmierne przywiązanie do wskaźnika Altmana. Setkom firm, które nie przeszły tego wymyślonego w latach 60. testu płynności, fundusz wstrzymywał wypłatę dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Przedsiębiorcy słusznie tłumaczyli, że wskaźnik Altmana ma ograniczenia i często krzywdzi firmy w przyzwoitej kondycji. PFRON odpowiadał, że przecież mogą to udowodnić, pokazując, że terminowo płacą składki ZUS, pensje czy raty kredytów.
 

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach
Za roszczenie sobie prawa do wyręczania akcjonariuszy w ocenie granic dopuszczalnego ryzyka biznesowego ponoszonego przez zarządy spółek. Prokuratura postawiła Ryszardowi Krauze, prezesowi Prokom Investments, zarzut działania na szkodę spółki dotyczący udzielenia w 2006 r. pożyczki 3 mln zł spółce King & King. Zdaniem śledczych, przestępstwem miało być udzielenie pożyczki niewypłacalnej firmie bez jakiegokolwiek zabezpieczenia oraz niewzywanie King & King do oddania długu. Ryszard Krauze broni się, że Prokom nie poniósł żadnej straty, bo wierzytelność sprzedał z zyskiem 1 mln zł. To jednak prokuratury nie interesuje. Organizacje biznesowe alarmują, że takie praktyki prokuratury mogą doprowadzić do sparaliżowania każdej firmy.


Polityk / Urzędnik

 

Jacek Rostowski, minister finansów
Zgłoszony do Malin za wprowadzenie podwyżki stawek VAT i skasowanie odliczeń tego podatku przy zakupie samochodów i paliwa przez przedsiębiorców. Minister zaniechał poważniejszych oszczędności budżetowych. Zamiast tego wybrał demontaż reformy emerytalnej – odebranie części składek OFE i oddanie ich ZUS. Minister od miesięcy blokuje wprowadzenie nowego systemu grantów dla inwestorów. Ponadto bez walki oddał przynależną Polsce posadę wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego.


Jolanta Fedak
Zgłoszona do za godny lepszej sprawy upór w rozwalaniu systemu emerytur kapitałowych w Polsce. Szkoda, że swojej niespożytej energii pani minister nie poświęciła np. na podniesienie wieku emerytalnego, przeniesienie bogatych rolników z KRUS do powszechnego systemu emerytalnego czy uelastycznienie systemu zatrudnienia kobiet, by pozwalał lepiej łączyć macierzyństwo z pracą.


Cezary Grabarczyk. minister infrastruktury
Zgłoszony za wieloletnie tolerowanie zaniedbań inwestycyjnych w podlegającej jego ministerstwu grupie PKP, a także bałaganu organizacyjnego na kolei, którego skutkiem był m.in. chaos przy zmianie rozkładu jazdy w 2010 r. Ponadto minister mamił opinię publiczną, że program budowy dróg w Polsce jest realny i niezagrożony, a potem szukając oszczędności, niespodziewanie poszatkował go, mimo protestów środowisk samorządowych.


Inwestor / Menedżer spółki giełdowej

 

Piotr Tymochowicz, były prezes notowanej na NewConnect spółki Infinity
Zgłoszony za okłamywanie inwestorów: sprzedaż akcji mimo wcześniejszych deklaracji, że tego robić nie zamierza. Za niezrealizowanie żadnego z projektów zapowiadanych szumnie w mediach – w rezultacie kurs Infinity zjechał z 2,39 zł do 0,20 zł. Działania Piotra Tymochowicza znacznie obniżyły standardy przejrzystości spółek notowanych na NewConnect.


Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika
Zgłoszony do Malin za złą komunikację z rynkiem. W czerwcu Komputronik poinformował, że zależną od niego firmę Karen odkupi „amerykański inwestor”. Kursy obu firm – Komputronika i Karen – wystrzeliły. Inwestorzy spodziewali się pojawienia technologicznego giganta lub przynajmniej funduszu z USA. Prezes nie rozwiewał tych wygórowanych nadziei. Ostatecznie okazało się, że „amerykańskim inwestorem” jest mało znana obywatelka USA Halina Paszyńska i zależna od niej spółka Texass Ranch Company. I choć transakcja wydawała się mieć same plusy – razem z Karen Komputronik pozbył się długów Techmeksu, jednocześnie zostawił sieć sklepów i dostał gotówkę – niesmak pozostał.


Andrzej Wojciechowicz, do października 2010 r. prezes Bomi
Zgłoszony za to, że zarząd ukrywał przed inwestorami niewygodne informacje o nietrafionych lokalizacjach delikatesów. Zamiatając sprawę pod dywan naraził ich na duże straty (50 proc.), gdy kurs tąpnął po ogłoszeniu straty za III kw. 2010 r. i prognozie odpisów na dalsze 80 mln zł. W rezultacie roczna strata spółki ma przekroczyć 100 mln zł.


Przedsiębiorca / Pracodawca

 

Orbis Travel
Zgłoszony za psucie wizerunku środowiska przedsiębiorców. Spółka niespodziewanie złożyła wniosek o upadłość – stało się to w momencie, gdy ponad tysiąc jej klientów przebywało poza krajem, a dwa tysiące właśnie wykupiło wycieczki…


Polskie Koleje Państwowe SA
Kolejowy holding został zgłoszony do Malin za brak nadzoru nad podległymi spółkami, m.in. za duże opóźnienia w przygotowaniu przez PKP PLK inwestycji finansowanych z funduszy unijnych. Brak inwestycji to nie tylko brak dochodów dla przedsiębiorstw wykonawczych, ale przede wszystkim słaby system transportowy kraju, zmniejszający efektywność całej gospodarki. Ponadto PKP – jako właściciel PKP InterCity i dworców – w dużej części odpowiadają za grudniowy chaos przy zmianie rozkładu jazdy.
 

Producenci farb i markety budowlane
Zgłoszeni do Malin za zmowy cenowe. W maju 2010 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uderzył w kartel Tikkurilli, producenta farb, oraz marketów budowlanych Praktiker i Castorama. Niedawno zaś rozbił kolejny - farbiarskiego koncernu Akzo Nobel i marketów Leroy Merlin, Obi, Praktiker i Castorama. Od 2005 do 2010 r. urząd antymonopolowy prowadził w sumie osiem postępowań dotyczących zmowy cenowej na rynku farb i lakierów. Niektórzy winowajcy sprytnie uniknęli kary idąc na współpracę z UOKiK. Na innych urząd nałożył łącznie 270 mln zł kary. Część firm próbowała odwoływać się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale bezskutecznie. Na wyznaczenie rozprawy czeka Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka.