English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Możliwość rejestracji spółek z o. o. przez Internet to dobra wiadomość

28-02-2011

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu spółek handlowych dotyczącą rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Od 1 stycznia 2012 r. możliwa będzie rejestracja spółki drogą internetową. Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej od początku prac nad projektem oceniali go pozytywnie.

 

 

Według nowych przepisów sp. z o.o. będzie mogła zostać utworzona za pomocą urzędowego wzorca umowy. Przy rejestracji nie będzie potrzebna umowa w formie aktu notarialnego, co wpłynie również na spadek kosztów postępowania. Natomiast przy zmianie umowy spółki forma aktu notarialnego będzie już wymagana. Warto zauważyć, że na pokrycie kapitału zakładowego można będzie wnosić jedynie wkłady pieniężne. Powinno ono nastąpić w ciągu 7 dni od dnia wpisania do rejestru.

 

 

Skrócony zostanie również termin dla sądu rejestrowego na rozpatrzenie wniosku - będzie miał on 7 dni na rozpoznanie. Jeśli natomiast wnioskodawca skorzysta z wzorca umowy, sąd będzie miał wówczas jeden dzień na rozpoznanie wniosku.

 

 

Cała dokumentacja będzie mogła być przesłana przez Internet (oczywiście niezbędny będzie podpis elektroniczny). W opinii Pracodawców RP jest to korzystny krok w celu dalszego budowania e – administracji.

 

 

Warto jednak wziąć pod uwagę czy dane zmiany nie podzielą losu tzw. „jednego okienka”, które w praktyce nie spełnia swojej funkcji. Pracodawcy RP uważają, że dane regulacje powinny kompleksowo obejmować również inne obowiązki nakładane na nowo powstającą firmę, związane np. z uzyskaniem Numeru Identyfikacji Podatkowej, zarejestrowaniem się na potrzeby VAT, ZUS lub zgłoszenia do urzędu statystycznego. W rzeczywistości bowiem sam wpis do rejestru w sądzie pomimo tego, że spółka nabywa osobowość prawną pozostawia ją bez możliwości prowadzenia efektywnej działalności gospodarczej ze względu na wiele innych obowiązków rejestracyjnych, jakie należy spełnić przed rozpoczęciem działalności.