English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wzrasta liczba chronionych pracowników

01-03-2011

Z każdym rokiem zwiększa się liczba pracowników podlegających ochronie. Najliczniejszą grupę stanowią przedstawiciele pracowników (ok. 20 kategorii) i dopóki nie powstanie spójny system reprezentacji załogi, ich liczba zapewne będzie jeszcze dłuższa.

 

 

Różne zadania, jakie w krajach Europy zachodniej wykonuje stały organ przedstawicielski, w naszym kraju powierzane są nowym reprezentantom pracowników. Najbardziej jaskrawy przykład to dublujące się kompetencje zakładowych organizacji związkowych i rad pracowników. Członkowie rady pracowników i wskazani działacze związkowi podlegają ochronie przed wypowiedzeniem i natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę. Ostatnio szczególną ochronę przyznano pracownikom korzystającym z urlopów rodzicielskich i innych uprawnień wynikających ze sprawowania opieki nad dzieckiem.

 

 

Dlatego warto się zastanowić, jak daleko sięga funkcja ochronna prawa pracy, czy istnieje granica ochrony szczególnych grup. - Konstytucja stanowi, ze podstawą ustroju jest społeczna gospodarka rynkowa. Tymczasem w tej „rynkowej gospodarce" tworzona jest nie kończąca się lista pracowników, z którymi pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę. Pracodawcy zawierają więc umowy terminowe, a kiedy nie chcą ich przedłużyć, są posądzani o dyskryminację - mówi ekspert Pracodawców RP, mecenas Monika Gladoch.

 

 

Zdaniem Pracodawców RP różnicowanie uprawnień poszło zbyt daleko, a to może być demotywujące dla tych pracowników, którzy angażują się w życie zawodowe, a nie są chronieni przed zwolnieniem. Warto przypomnieć, ze pierwotnie dyferencjacja była następstwem zawierania układów zbiorowych pracy. Obecnie wynika prawie wyłącznie z ustaw.