English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Gospodarcze Maliny 2010

07-03-2011

W poniedziałek wręczono pierwsze w historii statuetki i dyplomy Gospodarczych Malin - antynagród Pracodawców RP i „Pulsu Biznesu” dla tych, który w 2010 r. mieli negatywny wpływ na polską gospodarkę, szkodzili przedsiębiorczości, bądź psuli standardy rynku kapitałowego.

 

Gospodarcze Maliny przyznali Czytelnicy „Pulsu Biznesu”, internauci z portalu pb.pl i przedsiębiorcy należący do Pracodawców RP, którzy najpierw zgłaszali kandydatury do Malin, a potem w głosowaniu internetowym wybrali ich „zdobywców”. W sumie oddano blisko 21 tys. głosów.
 

Statuetki odebrali jedynie Piotr Tymochowicz oraz PiS. Komentując nieobecnych na uroczystości przedstawicieli PKP, Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski stwierdził, że prawdopodobnie jest to spowodowane spóźnieniem się pociągu.

 

 

W kategorii Polityk / Urzędnik najwięcej głosów zebrał i Malinę zdobył

 

  • Jacek Rostowski, Minister Finansów

 

Uzasadnienie: Za wprowadzenie podwyżki stawek VAT i skasowanie odliczeń tego podatku przy zakupie samochodów i paliwa przez przedsiębiorców. Minister zaniechał poważniejszych oszczędności budżetowych. Zamiast tego wybrał demontaż reformy emerytalnej – odebranie części składek OFE i oddanie ich ZUS. Miesiącami blokował wprowadzenie nowego systemu grantów dla inwestorów. Ponadto bez walki oddał przynależną Polsce posadę wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

 

Minister Jacek Rostowski zdobył 45 proc. głosów w tej kategorii, wyprzedzając walczącą z funduszami emerytalnymi minister pracy Jolantę Fedak, (30 proc) i ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka (25 proc.), który przyciął program budowy dróg i nie dopilnował kolei.


W kategorii Instytucja najwięcej głosów zebrały i wspólną Malinę zdobyły

 

  • Największe sejmowe ugrupowania: PO, PSL, PiS i SLD
     

Uzasadnienie: PO nie wywiązała się z wyborczych obietnic dotyczących ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Unikała rozwiązań, które pomogłyby gospodarce, ale jednocześnie mogły zepsuć jej wizerunek. Wraz z PSL zdecydowała się na demontaż systemu emerytalnego i podwyżkę VAT. PiS i SLD natomiast zasłużyły na Malinę za długie ignorowanie gospodarki jako obszaru konstruktywnych działań opozycji.

 

Partie zdobyły 67 proc. głosów w tej kategorii, wyprzedzając Prokuraturę Apelacyjną w Katowicach (17 proc.), która rości sobie prawo do wyręczania akcjonariuszy w ocenie granic dopuszczalnego ryzyka biznesowego, i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (16 proc.), który zbytnio zapatrzył się we wskaźnik Altmana, wstrzymując na jego podstawie setkom firm wypłatę dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.


W kategorii Inwestor / Menedżer spółki giełdowej najwięcej głosów zebrał i Malinę zdobył

 

  • Piotr Tymochowicz, były prezes notowanej na NewConnect spółki Infinity


Uzasadnienie: Za obniżanie standardów przejrzystości spółek: sprzedaż akcji mimo wcześniejszych deklaracji, że tego robić nie zamierza. A także za sprzedawanie marzeń: niezrealizowanie żadnego z projektów zapowiadanych szumnie w mediach, w rezultacie czego kurs Infinity spadł z 2,39 zł do 0,20 zł.

Piotr Tymochowicz zebrał 67 proc. głosów w tej kategorii, wyprzedzając Wojciecha Buczkowskiego, prezesa Komputronika (19 proc. głosów za słabą komunikację z rynkiem, gdy szalały spekulacje akcjami Komputronika i Karenu), i Andrzeja Wojciechowicza, do października 2010 r. prezesa Bomi (14 proc. głosów za ukrywanie przed inwestorami niewygodnych informacji o nietrafionych lokalizacjach delikatesów, skutkujących stratą).


Malinę w kategorii Przedsiębiorca / Pracodawca zdobyły

 

  • Polskie Koleje Państwowe SA
     

Uzasadnienie: Za brak wystarczającego nadzoru nad podległymi spółkami, m.in. za duże opóźnienia w przygotowaniu przez PKP PLK inwestycji finansowanych z funduszy unijnych. Ponadto PKP – jako właściciel PKP InterCity i dworców – w dużej części odpowiadają za grudniowy chaos przy zmianie rozkładu jazdy.

PKP z 76 proc. głosów w tej kategorii wyprzedziły Orbis Travel (15 proc. głosów, za złożenie wniosku o upadłość, gdy ponad tysiąc klientów przebywało poza krajem, a dwa tysiące właśnie wykupiło wycieczki) i producentów farb oraz markety budowlane (9 proc., za liczne zmowy cenowe).