English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP pozytywnie oceniają projekt nowelizacji ustawy o kodeksie spółek handlowych

07-03-2011

Na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrywano projekt zmiany ustawy o kodeksie spółek handlowych. Przewiduje on możliwość rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością drogą internetową. Pracodawcy RP od początku prac nad projektem oceniali go pozytywnie.

 

Według nowych przepisów spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mogła zostać utworzona za pomocą urzędowego wzorca umowy. Przy rejestracji nie będzie już potrzebna umowa w formie aktu notarialnego, co wpłynie również na spadek kosztów postępowania. Natomiast przy zmianie umowy spółki forma aktu notarialnego będzie już wymagana. Warto zauważyć, że na pokrycie kapitału zakładowego można będzie wnosić jedynie wkłady pieniężne. Powinno ono nastąpić w ciągu 7 dni od dnia wpisania do rejestru. Skrócony zostanie również termin dla sądu rejestrowego na rozpatrzenie wniosku - będzie miał on 7 dni na rozpoznanie. Jeśli natomiast wnioskodawca skorzysta z wzorca umowy, sąd będzie miał wówczas jeden dzień na rozpoznanie wniosku.

 

Cała dokumentacja będzie mogła być przesłana przez Internet (oczywiście niezbędny będzie podpis elektroniczny). W opinii Pracodawców RP jest to dobry krok w celu dalszego budowania e-administracji.

 

- Warto jednak wziąć pod uwagę, czy dane zmiany nie podzielą losu tzw. „jednego okienka”, które w praktyce nie spełnia swojej funkcji – mówi ekspert Pracodawców RP, Emilia Amielanczyk.

 

Pracodawcy RP uważają, że dane regulacje powinny kompleksowo obejmować również inne obowiązki nakładane na nowo powstającą firmę, związane np. z uzyskaniem NIP, zarejestrowaniem się na potrzeby VAT, ZUS lub zgłoszenia do urzędu statystycznego. W rzeczywistości bowiem sam wpis do rejestru w sądzie - pomimo tego, że spółka nabywa osobowość prawną - pozostawia ją bez możliwości prowadzenia efektywnej działalności gospodarczej ze względu na wiele innych obowiązków rejestracyjnych, jakie należy spełnić przed rozpoczęciem działalności.