English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Odrzucenie części nowelizacji ustawy medialnej to dobre rozwiązanie

17-03-2011

Pracodawcy RP z satysfakcją przyjmują kroki podjęte przez premiera Donalda Tuska mające na celu wykreślenie zapisów dotyczących internetu i zamieszczania w nim plików wideo.


Premier Donald Tusk zaproponował senatorom zgłoszenie poprawki wykreślającej kontrowersyjne regulacje z projektu ustawy medialnej. Zmiany te uderzyłyby w polskich przedsiębiorców, promując równocześnie serwisy zagraniczne.


- Proponowana regulacja jest sprzeczna z postulatem budowy e-państwa - blokuje bowiem rozwój serwisów oferujących usługi wideo. Ponadto odbiera przedsiębiorcom pole do działania na polskim rynku usług internetowych – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Emilia Amielanczyk. Jej zdaniem przymusowa rejestracja i kary za jej brak mogłyby zachęcać przedsiębiorców do przenoszenia swojej działalności za granicę. Poważne sankcje najbardziej dotknęłyby drobnych przedsiębiorców, a zagraniczni inwestorzy zapewne nie chcieliby funkcjonować na rynku, który byłby obłożony niespotykanymi nigdzie indziej restrykcjami, wiążącymi się z obowiązkiem rejestracji plików wideo. Według pomysłodawców zmian w ustawie medialnej, KRRiT mogłaby odmówić wpisu do rejestru, bądź wykreślić z niego dany podmiot, dzięki czemu Rada miałaby możność decydowania o tym, kto może zamieszczać na swoich stronach pliki wideo, a komu takiego prawa nie przyznać.

 

Plany wprowadzenia obowiązków rejestracyjnych są również sprzeczne z obecnymi działaniami Ministerstwa Gospodarki, mającymi na celu odciążenie polskich przedsiębiorców od biurokracji w ramach ustawy deregulacyjnej.