English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Przedsiębiorcy zapoznali się z Kodeksem Odpowiedzialnego Biznesu

21-03-2011

21 marca w siedzibie Pracodawców RP odbyło się drugie z cyklu spotkanie z przedsiębiorcami, którym zaprezentowany został Kodeks Odpowiedzialnego Biznesu. Przedstawiony dokument to zbiór fundamentalnych zasad, jakimi powinny kierować się odpowiedzialne firmy. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kluczowych dla gospodarki sektorów, m.in. teleinformatycznego, paliwowo-energetycznego, farmaceutycznego, finansowego, FMCG oraz budowlanego.

 

Zaprezentowany Kodeks to pierwsza tego typu publikacja, która powstała w oparciu o wyniki badań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Analiza została przeprowadzania na zlecenie Pracodawców RP w ostatnim półroczu.

 

- W dzisiejszej rzeczywistości nie można rozwijać gospodarki bez rozwoju społecznego i troski o środowisko. Polski biznes jest na tyle dojrzały, aby skupiać się nie tylko się na osiąganiu zysku z działalności biznesowej, ale także zwracać uwagę na to, w jaki sposób zysk ten jest osiągany  stwierdzają eksperci z firmy doradczej PwC, która jest partnerem merytorycznym projektu.

 

Zdaniem Kamili Kostrzewskiej, eksperta ds. CSR Pracodawców RP Kodeks został dostosowany do działalności polskich przedsiębiorstw, z uwzględnieniem polskiej specyfiki. - Ogromnym atutem Kodeksu jest to, że jest przeznaczony zarówno dla firm, które są liderami w stosowaniu społecznej odpowiedzialności biznesu jak i tych, które dopiero przymierzają się do jej wdrożenia – dodaje.

 

W Kodeksie zostały wykorzystane międzynarodowe standardy dotyczące odpowiedzialnego działania firm. Do każdej z dziewięciu zasad Kodeksu (o których poniżej) dopasowano odpowiednie wskaźniki międzynarodowych standardów: GRI, ISO 26000, Global Compact i OECD. Dzięki temu Kodeks jest kompleksowy.

 

Organizacja przedstawiła także metodologię weryfikacji stosowania tych zasad, która zostanie przeprowadzona w 45 firmach.

 

Kodeks i jego promocja zostały zrealizowane w ramach projektu Koalicja na rzecz odpowiedzialnego biznesu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 

Zasady Kodeksu Odpowiedzialnego Biznesu:

 

  • Wyznaczamy standardy i edukujemy w zakresie odpowiedzialnego biznesu
  • Wspieramy rozwój społeczny i gospodarczy
  • Szanujemy naszych pracowników, zapewniając im godne warunki pracy
  • Budujemy kulturę organizacyjną w oparciu o wartości i indywidualne potrzeby pracowników
  • Dbamy o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników oraz odbiorców naszych produktów i usług
  • Prowadzimy działalność biznesową w oparciu o zaufanie i partnerstwo
  • Prowadzimy rzetelną komunikację i odpowiedzialne działania marketingowe
  • Tworzymy i rozwijamy produkty i usługi w odpowiedzi na nowe wyzwania społeczne i środowiskowe
  • Dbamy o środowisko