English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wydawanie orzeczeń trwa wciąż zbyt długo

06-04-2011

Badania statystyczne są nieubłagane i wskazują, iż średnio przedsiębiorca musi czekać około 580 dni na to, aby otrzymać wyrok. To jednak niemal o połowę mniej, niż w poprzednim roku. Wydaje się, iż jest to bardzo duży skok, jednakże Polska w porównaniu do innych państw europejskich nadal nie wypada najlepiej.

 

 

- Należy wziąć pod uwagę również fakt, iż średnia ta dotyczy wszystkich sądów. W rzeczywistości długość procesów różni się w zależności od tego, gdzie dany sąd się znajduje. Z pewnością najwięcej cierpliwości muszą mieć przedsiębiorcy, których sprawy toczą się w Warszawie – tu postępowanie trwa najdłużej. Obłożenie tamtejszych sądów jest największe – mówi ekspert Pracodawców RP, Emilia Amielanczyk.

 

 

Na skrócenie czasu czekania na wyrok złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim będzie to postępująca informatyzacja sądów. - Jest to niezwykle ważny czynnik wspierający budowę e – państwa, który Pracodawcy RP popierają. Istotne znaczenie ma także wzrost zainteresowania instytucją e – sądów. Obecnie działa tylko jeden taki sąd w Lublinie. Istnieje jednak projekt Ministerstwa Finansów, który przewiduje powstanie nowych. Również zwiększenie liczby asystentów sędziów pozwala na przyspieszenie pracy – podkreśla ekspert.

 

 

Pracodawcy RP wskazują na to, iż postępującym zmianom może przeszkodzić planowana nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która przewiduje zlikwidowanie odrębnego postępowania gospodarczego na rzecz jednolitych procedur. Może się to w negatywny sposób przełożyć na długość trwania sprawy. Informatyzacja bowiem nie nastąpi w wystarczająco szybkim tempie, a powstanie nowych e – sądów również wymaga czasu. Uzdrowić należy także szybkość egzekucji należności. To właśnie na te aspekty należy zwrócić uwagę przy pracy nad przyspieszeniem postępowań gospodarczych.