English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP popierają nowelizację ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej

08-04-2011

Zdaniem Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, podpisana przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej w pozytywny sposób wpłynie na zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorców.

 

We wszelkich rankingach innowacyjności Polska plasuje się na końcu stawki. Stąd wszelkie działania zmierzające do poprawy tej sytuacji są jak najbardziej wskazane.

 

- Przyszła konkurencyjność gospodarki oraz polskich przedsiębiorców na globalnym rynku zależą od poziomu innowacyjności – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Istnieje również sprzężenie pomiędzy innowacyjnością a poziomem życia obywateli i dochodem narodowym per capita. - Dlatego też rząd powinien zrobić więcej w kierunku zachęcenia przedsiębiorców do tworzenia i wdrażania nowoczesnych rozwiązań – dodaje Rogowiecki.

 

Znowelizowana ustawa pozwala uzyskać zwrot nie tylko 70 proc. pobranego kredytu, ale 70 proc. wszystkich poniesionych kosztów. Zakłada się, iż kredyt technologiczny zostanie udzielony co najmniej 400 przedsiębiorstwom z sektora MŚP. Ma to przyczynić się do powstania ok. 4 tys. miejsc pracy, stworzenia blisko 100 nowych produktów lub usług, a także udoskonalenia ponad 300 już istniejących produktów lub usług.

 

Ważne jest promowanie rozwiązania, jakim jest kredyt technologiczny. Stanowi on jeden z elementów unijnego programu „Innowacyjna Gospodarka”, a jego celem jest zwiększenie liczby przedsiębiorców inwestujących w nowoczesne technologie. Część kredytu jest spłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków publicznych – jest to tzw. premia innowacyjna.

 

Nowelizacja ustawy znosi również obowiązek uzyskania odpowiedniego poziomu sprzedaży, który przedsiębiorca powinien osiągnąć po uzyskaniu unijnej pomocy. Takie rozwiązanie powinno wpłynąć na zwiększenie popularności kredytu technologicznego.