English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Alarmujący poziom inflacji zagraża rozwojowi gospodarczemu

13-04-2011

Marcowy wskaźnik cen wzrósł do 4,3 proc. z 3,6 proc. w lutym. Tak wysoki poziom inflacji nie był notowany od września 2008 roku. – Kolejne podwyżki stóp procentowych są pewne – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

 

Przyczyną wysokiej inflacji jest wzrost cen żywności, papierosów oraz paliw. Nie bez znaczenia jest też także wyższa stawka VAT - na początku roku część sprzedawców zmniejszyła marże, teraz nie są już w stanie tego robić.

 

 

Należy spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych. Mamy do czynienia ze zdecydowanym przekroczeniem celu inflacyjnego oraz maksymalnego poziomu odchylenia od niego. - Pieniądz stanie się droższy. Oznacza to po pierwsze kłopoty dla przedsiębiorstw – droższe finansowanie zewnętrzne, mniejsza skłonność do inwestycji, po drugie zaś wyższe ceny będą, co oczywiste, zniechęcać do konsumpcji – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Te dwa czynniki mogą zdecydować o niższej dynamice PKB na koniec roku, która dotychczas opierała się przede wszystkim właśnie na konsumpcji (ponadto miała być wzmocniona przez inwestycje w sektorze prywatnym).

 

 

Trudno przewidzieć dalszy rozwój sytuacji – większość czynników wpływających na wysokość inflacji jest poza możliwościami oddziaływania rządu. Nie mamy wpływu na sytuację na światowym rynku żywności, ani na ceny ropy na światowych giełdach. - Nie zmienia to faktu, że Ministerstwo Finansów może i powinno czasowo obniżyć stawkę akcyzy na paliwa– mówi Piotr Rogowiecki.