English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pomimo nowelizacji ustawy o e-państwie nadal nic się nie zmienia

18-06-2010

Wejście w życie nowelizacji ustawy o informatyzacji nie oznacza jeszcze, że już dziś obywatele będą mogli załatwiać sprawy urzędowe on-line, bez konieczności korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego.

 
Dzieje się tak, gdyż nie zostały wydane przepisy wykonawcze niezbędne dla funkcjonowania tzw. profilu zaufanego na platformie E-PUAP, który w zamierzeniach ustawodawcy ma stanowić efektywną infrastrukturę teleinformatyczną, na której swą działalność oprze polska e-administracja.
 
Pracodawcy RP wskazują, że już od dawna toczą się prace nad stworzeniem systemu, który spełniłby oczekiwania użytkowników, którzy nie chcą wydawać ok. 300 zł w okresie dwuletnim, by wykupić urządzenia potrzebne do składania podpisów kwalifikowanych. - Mimo tego, że przedstawiciele wszystkich opcji politycznych nieustannie mówią o konieczności rozwoju państwa z literą „e”, to jednak zwykle tylko na deklaracjach się kończy – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik. Pracodawcy RP od dawna postulują przeprowadzenie niezbędnych zmian legislacyjnych, które umożliwią nie tylko sprawne funkcjonowanie administracji, ale również systemu elektronicznego fakturowania czy rozwiązań umożliwiających korzystanie przez użytkowników w sprawach - gdzie przesyłane informacje nie są narażone na permanentne ataki - z rozwiązania alternatywnego do podpisu kwalifikowanego.
 
Kwestia rachunku potencjalnych korzyści w stosunku do wysiłków, które muszą zostać poczynione aby Polska uzyskała status państwa, w którym można będąc przedsiębiorcą w sposób efektywny i bezpieczny kontaktować się z administracją i kontrahentami z wykorzystaniem technik teleinformatycznych, nie ma w dzisiejszych czasach większego znaczenia. Wysiłki te muszą zostać poniesione w obliczu alternatywy Polski jako e-pustyni.