English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP są gotowi do rozmów w sprawie podniesienia płacy minimalnej

19-04-2011

Rząd przyjął we wtorek projekt poziomu minimalnej płacy w 2012 r., który przedstawi Komisji Trójstronnej. Proponuje, by wynagrodzenie to wynosiło 1500 zł. – Pracodawcy RP są gotowi do rozmów w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych na temat ustalenia wysokości płacy minimalnej na przyszły rok – mówi ekspert tej organizacji, Piotr Rogowiecki.

 

 

Z założeń do budżetu na 2012 r. wynika, że od 1 stycznia 2012 r. minimalna płaca musi wzrosnąć co najmniej o 5,4 procent. Oznacza to, że minimalnie najniższa płaca wyniesie od 2012 r. co najmniej 1461 zł. Taki wzrost jest zagwarantowany na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

 

 

- Wysokość minimalnego wynagrodzenia ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorców realizujących zlecenia związane z kontraktami wynikającymi z zamówień publicznych – gwałtowne zmiany w tym obszarze mogą wpłynąć na nieopłacalność kontraktów - ostrzega ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Podkreśla on, że w wielu przypadkach efekt w postaci ustalenia wysokości płacy minimalnej na zbyt wysokim poziomie będzie przeciwny w stosunku do oczekiwań: wzrost płacy minimalnej nie tylko nie spowoduje poprawy, ale wręcz doprowadzi do pogorszenia sytuacji materialnej osób najuboższych.

 

 

Wzrost wynagrodzeń, w tym także płacy minimalnej, powoduje zwiększenie naszych dochodów tylko pod warunkiem, że po wprowadzeniu podwyżek płac pracodawca w dalszym ciągu będzie chciał utrzymywać konkretne miejsce pracy. Jeżeli wyższa płaca minimalna zmusi przedsiębiorców do zmniejszenia wielkości zatrudnienia lub ograniczy ich zdolność do tworzenia nowych miejsc pracy, to wiele osób o niskich kwalifikacjach zawodowych zamiast wzrostu wynagrodzeń doświadczy bezrobocia i spadku swoich dochodów.