English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Cloud computing szansą na zwiększenie konkurencyjności rynkowej

21-04-2011

Skorzystanie przez polskie przedsiębiorstwa z chmury obliczeniowej wyniesie je na niespotykany do tej pory poziom technologicznego zaawansowania - taki wniosek płynie z kolejnego spotkania w ramach „Czwartków na Brukselskiej” zorganizowanego przez Pracodawców RP oraz firmę Microsoft. Debatę otworzył Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, podkreślając możliwości, jakie daje cloud computing.

 

Firmy opierające swą działalność o tradycyjny model wykorzystania zasobów IT mogą znaleźć się w gorszej sytuacji niż te, które szybko dostosowują się do nowych warunków. Jednym ze sposobów na ograniczenie negatywnych efektów sytuacji rynkowej jest zmiana modelu zarządzania zasobami informatycznymi na model chmury obliczeniowej. Jak wynika z przedstawionego podczas spotkania raportu „Cloud computing – wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw i gospodarkę Polski”, przygotowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, w związku ze stosowaniem rozwiązań w chmurze polska gospodarka, w dużym przybliżeniu, w latach 2011-2012 może wzbogacić się o około 20 tys. nowych miejsc pracy, zaś łączne efekty dla tempa wzrostu PKB wyniosą ok. 0,1 procenta.

 

- Jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji informatycznej polegającej na przetwarzaniu danych w tzw. chmurze obliczeniowej. Jak każdej nowej technologii towarzyszą jej oczywiście pewne obawy ze strony przedsiębiorców, ale ważne jest, aby dobrze i jak najszybciej publicznie zaprezentować potencjalne korzyści, jakie cloud computing oferuje i odnieść je do własnej praktyki biznesowej – podkreślił Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski.

 

Praktyka gospodarcza pokazuje, że firmy, które są w stanie w krótkim okresie dostosować się do zmieniających się warunków gospodarowania, zawsze będą w lepszej sytuacji od swoich konkurentów. Brak umiejętności dopasowania się do szybkiego wzrostu popytu, czyli zdolności obsłużenia w krótkim czasie większej liczby klientów, zwykle skutkuje ich utratą. Kontrahenci przechodzą wtedy do tych firm, które mogą sprostać ich potrzebom, a dla przedsiębiorstwa oznacza to zwykle pogorszenie jego pozycji rynkowej – czytamy w raporcie.

 

- Infrastruktura IT to ta część każdego przedsiębiorstwa, która ma duży wpływ na stan funkcjonowania firmy. Zaczynając od efektywności systemu sprzedaży i zarządzania łańcuchem dostaw, aż po funkcjonowanie firmy wewnątrz. Żyjemy w ciekawych czasach. W poniedziałek dowiedzieliśmy się o obniżeniu przez agencję ratingową S&P perspektywy ratingu USA, a kilka minut później na te doniesienia zareagowała nasza giełda. Dla jednych firm oznacza to gorszą sytuację, a dla innych niezwykłą okazję. Oba typy firm powinny dostosować swoje IT do nowej sytuacji po to, by działać nadal optymalnie. Cloud computing pozwala na reakcję działu IT przedsiębiorstwa porównywalną pod względem szybkości, jak reakcja na giełdzie – powiedział Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.

 

Użytkownik, który przeniesie swoje zasoby informatyczne do chmury, już po krótkim czasie zaczyna uzyskiwać konkretne korzyści ekonomiczne. Przede wszystkim, rozpoczynając działalność, nie jest zmuszony do ponoszenia nakładów na rozbudowę infrastruktury informatycznej – twierdzą autorzy raportu.

 

Poniesione koszty zwracają się bardzo szybko, w przeciwieństwie do modelu tradycyjnego. Wraz ze wzrostem stopnia wykorzystania zasobów IT, nie ma konieczności inwestowania w kolejne serwery i oprogramowanie. Dostawca chmury oferuje usługobiorcy wysoką skalowalność połączoną z możliwością elastycznej alokacji zasobów wtedy, kiedy faktycznie istnieje na nie zapotrzebowanie. Nie jest więc możliwa taka sytuacja, jaka może mieć miejsce w modelu tradycyjnym, kiedy będące w posiadaniu użytkownika zasoby IT nie są w stanie sprostać gwałtownym, często niespodziewanym wzrostom popytu. Wdrożenie usługi cloud computing ogranicza zatem ryzyko utraty dodatkowych przychodów i utraty klientów. Elastyczność w reagowaniu pozwala zatem zachować firmie przewagę nad tymi konkurentami, którzy taką elastycznością nie dysponują.

 

Paneliści podkreślili, że najważniejszym zadaniem państwa jest edukacja i przekonanie przedsiębiorców, że warto skorzystać z tego, co oferuje chmura obliczeniowa. - Informatyka szykuje się do skoku – powiedział Jacek Murawski. - Coraz więcej młodych ludzi trafia do przemysłu i kontestuje sytuację, w której od pomysłu do wprowadzenia go w życie mija pół roku. Odpowiedzią na to jest chmura obliczeniowa. Jej wielką zaletą jest to, że dostarcza przedsiębiorstwom niezbędnej, dużo tańszej od tradycyjnej, infrastruktury – dodał dyrektor Murawski.

 

Dr Bohdan Wyżnikiewicz, Wiceprezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową podkreślił, że czeka nas rewolucja technologiczna. - Trzeba skorzystać z szansy, jaką daje cloud computing. Chmura pozwoli nam na przeskoczenie kilku etapów w technologicznym rozwoju. Pytanie tylko, czy polskie przedsiębiorstwa są na to przygotowane zarówno technicznie jak i mentalnie – stwierdził dr Wyżnikiewicz. Tym bardziej, że poziom innowacji jest w Polsce niski. Dlatego – zdaniem panelistów - potrzeba jest ogromna praca polegająca na edukacji i wyjaśnianiu, w czym cloud computing może być pomocny polskim przedsiębiorstwom.

 

Prof. Witold Orłowski – dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej nie miał wątpliwości, że wykorzystanie przez przedsiębiorców cloud computingu spowoduje przesunięcie ich do innego świata. - To skok cywilizacyjny, dzięki któremu zyska cała polska gospodarka – powiedział prof. Orłowski. Z kolei prof. Dariusz Piotrowski, Dyrektor w Microsoft podkreślił, że już blisko stu polskich przedsiębiorców działa w chmurze obliczeniowej.
Prof. Marek Hołyński, Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego przytoczył badania z których wynika, że w 2012 ok. 20 proc. przedsiębiorców na całym świecie będzie korzystało z chmury. – Przedsiębiorcy wchodząc w chmurę obliczeniową mogą zapomnieć o serwerach i całej, klasycznej infrastrukturze, skupiając się jedynie na biznesie. Oczywiście jak każda nowa technologia, i ta wiąże się z koniecznością akceptowania pewnego poziomu ryzyka, ale dobry, wiarygodny partner to ryzyko minimalizuje – podkreślił prof. Hołyński.

 

Dużą rolę w promowaniu chmury obliczeniowej ma państwo - odpowiednie regulacje powinny przyspieszyć rozwój tej technologii. Moderujący spotkanie Adam Ambrozik, Zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP podkreślił, że największym motorem napędu rozwoju technologicznego jest rachunek ekonomiczny. A korzystanie z chmury obliczeniowej to ogromne oszczędności dla przedsiębiorców. Cloud computing to także szansa dla administracji publicznej i poprawy jej działania.
Najważniejsze jednak to nauczyć się korzystać z nowych technologii, zwłaszcza że narzędzia do tego już są.
 

Pliki do pobrania