English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Bez zmiany prawa nie wygramy z bezrobociem

27-04-2011

Sprawdzają się przewidywania Pracodawców RP, którzy już w styczniu wskazywali, że od marca bezrobocie może spadać. W marcu stopa bezrobocia wyniosła 13,1 proc. wobec 13,2 proc. w lutym. Nie zmienia to faktu, że utrzymuje się ona na wysokim poziomie.

 

 

Z wysokim bezrobociem można walczyć na dwa sposoby, które najlepiej stosować łącznie. Po pierwsze, odpowiednie organy muszą stosować instrumenty aktywnych form walki z bezrobociem (staże, roboty interwencyjne, dotacje na założenie działalności gospodarczej). Pozwalają one jeśli nie od razu znaleźć pracę, to co najmniej utrzymać kontakt z rynkiem pracy. - Trudno jednak prowadzić taką politykę, gdy środki Funduszu Pracy zostały gwałtownie zmniejszone by ratować budżet. Skutki już mamy – brakuje pieniędzy np. na staże – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

 

Po drugie, należy tworzyć warunki do rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia miejsc pracy. To oczywiście zadanie długofalowe, szkoda tylko, że w Polsce realizowane powoli. - Kodeks pracy nie przystaje do realiów gospodarki wolnorynkowej, a status pracodawcy wiąże się z biurokratyczną mitręgą – dodaje Rogowiecki.

 

 

Dlatego poziom bezrobocia w Polsce jest w wysokim stopniu pochodną aktualnej koniunktury gospodarczej. Jeżeli spełnią się prognozy i w 2011 r. dynamika PKB osiągnie 4 proc. to należy spodziewać się na koniec roku bezrobocia na poziomie 11 – 11,5 proc.