English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Leasing konsumencki ożywi rynek

04-05-2011

Pracodawcy RP uważają, że upowszechnienie stosowania leasingu konsumenckiego powinno przyczynić się nie tylko do zwiększenia popytu na rynku, ale również zwiększy wpływy budżetowe w postaci podatków odprowadzanych w związku ze zwiększeniem obrotów na rynku.

 

Dotychczas z leasingu mogli korzystać jedynie przedsiębiorcy. Pomimo przepisów umożliwiających zastosowanie go również wobec osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej, ze względu na niejasne przepisy podatkowe było to niemal niemożliwe. Nowe regulacje takich problemów nie stwarzają, co w opinii Pracodawców RP będzie miało pozytywny wpływ na rozwój instytucji leasingu konsumenckiego.

 

Planowane zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2011 r. Polegają na tym, że (po spełnieniu kilku dodatkowych warunków określonych przez ustawę) przedsiębiorcy oferujący leasing (tzw. finansujący) dla konsumentów nie będą zaliczali do swojego przychodu opłat ustalonych w umowie leasingu, ponoszonych przez korzystającego w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. W znaczący sposób wpłynie to na upowszechnienie tej formy korzystania z dóbr (najprawdopodobniej najczęściej dotyczyć to będzie samochodów), przez co zostanie pobudzona konsumpcja na rynku.