English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy mogą wysyłać pracowników na zaległy urlop nawet bez ich zgody

06-05-2011

Pracodawcy RP przypominają, ze zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego pracodawca ma prawo narzucić termin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody. Z artykułu zamieszczonego 2 maja 2011 r. w „Gazecie Prawnej” wynika, że pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania urlopu wypoczynkowego w wybranym przez siebie terminie wyłącznie w okresie wypowiedzenia. Stwierdzenie to wymaga pewnego uzupełnienia. Jak wiadomo, pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze i terminie określonym według ustalonych zasad. Z drugiej strony pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu i nie może odmówić wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami prawa pracy.

 

Zgodnie z art. 1671 k.p. w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. Pracodawca nie ma jednak obowiązku wysłać pracownika na urlop w okresie wypowiedzenia. Może zdecydować, że pracownik będzie świadczył pracę, a za niewykorzystany urlop wypłaci mu ekwiwalent pieniężny.

 

Druga sytuacja, choć wprost nie wyrażona w Kodeksie pracy, wynika z wykładni jego przepisów. Zdaniem Sądu Najwyższego pracodawca może narzucić pracownikowi termin urlopu zaległego.