English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Niemcy chcą inwestować w Polsce

11-05-2011

Z badań AHK Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej wynika, że Polska jest najbardziej atrakcyjnym miejscem do inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. – To doskonała wiadomość, dająca Polakom wielkie możliwości rozwoju. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by utrzymać optymizm inwestycyjny naszych zachodnich partnerów – mówi ekspert Pracodawców RP, Paweł Słonina.

 

 

Zdaniem eksperta Pracodawców RP ten rodzaj partnerstwa jest znacznie bardziej korzystny dla naszych rodaków, którzy nie muszą opuszczać miejsca zamieszkania, by pracować w zaawansowanych technologicznie firmach niemieckich. Podnosi on także konkurencyjność polskiej gospodarki, wpływa na zwiększenie eksportu, a podatki zasilają krajowy budżet.

 

 

- Warto pamiętać, że wraz z wspieraniem inwestycji zagranicznych potrzebne jest także stworzenie dogodnych warunków dla rozwoju rodzimych przedsiębiorstw. Niesie to za sobą oczywiście kolejne wyzwania, które nasza gospodarka musi pokonać, by stać się jeszcze bardziej atrakcyjna – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Paweł Słonina. To przecież w głównej mierze te same czynniki stanowią przeszkodę do rozwoju zarówno krajowych przedsiębiorstw, jak i zagranicznych inwestorów. - Konieczny jest - co zresztą wyraźnie pokazały badania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej - dalszy rozwój i modernizacja infrastruktury, poprawa wydajności administracji publicznej oraz reforma finansów publicznych – mówi Słonina. Wszystkie te postulaty najlepiej potwierdzają, w jakich kierunkach powinny przebiegać reformy rządu.

 

 

Warto przypomnieć, że dziś w Polsce działa blisko 6 tys. przedsiębiorstw z kapitałem niemieckim, a wartość ich inwestycji wyceniana jest na ponad 20 mld euro.