English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Podwyżka stóp procentowych może uderzyć w przedsiębiorców

11-05-2011

Środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych będzie miała wpływ na przedsiębiorców.

 

 

Zdaniem Pracodawców RP kolejna, trzecia w tym roku podwyżka stóp procentowych może przełożyć się na spadek produkcji już w 2012 r. – Nie recenzujemy decyzji RPP, wskazujemy jedynie na ich konsekwencje. Podwyżki te są niebezpieczne przede wszystkim dla mniejszych przedsiębiorstw, które opierają swoje finansowanie zewnętrzne na kredycie, w przeciwieństwie do dużych korporacji posiadających dużą zdolność do samofinansowania – mówi ekspert Pracodawców RP, Paweł Słonina.

 

 

Efekty związane z obniżeniem inflacji w reakcji na wzrost stóp są opóźnione o kilka kwartałów względem produkcji jednak ich relacja jest trwalsza. Początkowe konsekwencje działań RPP będą więc niekorzystne dla produkcji, a ich efekty inflacyjne będą opóźnione w czasie.

 

 

- W odpowiedzi wzrost stóp procentowych możemy mieć do czynienia z tzw. „zagadką cen”: restrykcje monetarne powodują krótkookresowy wzrost cen - firmy muszą zapłacić za poziom produkcji przed uzyskaniem wpływów ze sprzedaży - uzupełniają brakujące środki kredytem. Dlatego podwyżka stóp procentowych powoduje krótkoterminowe podniesienie kosztów produkcji – podkreśla Paweł Słonina.