English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Kolejowe przewozy transportowe to krwiobieg polskiej gospodarki

08-06-2011

Prezydent Andrzej Malinowski otworzył Środkowoeuropejskie Forum Operatorów Kolejowych. Odbywająca się 8 czerwca konferencja jest w tym regionie Europy jedną z najważniejszych wydarzeń dotyczących kolejowych przewozów towarowych.
 

W trakcie wystąpienia Prezydent Pracodawców RP podkreślił, że sprawnie funkcjonująca, punktualna, szybka i konkurencyjna cenowo kolej, przynosi gospodarcze korzyści. – Pozostawiona sama sobie, pozostająca poza sferą priorytetowego zainteresowania decydentów kolej, staje się dla polskiej gospodarki jeśli nie obciążeniem, to na pewno czynnikiem w dysfunkcjonalny sposób oddziaływującym na cały szereg sektorów, jak choćby energetyka czy budownictwo – dodał Andrzej Malinowski.
 

Z ta opinią zgodził się Prezes PKP Cargo Wojciech Balczun. Jego zdaniem przewozy towarowe to krwiobieg, napęd gospodarki. Dodał, że wiąże Ich przyszłość z integracją z systemem europejskim –Nasz system staje się częścią tej struktury – stwierdził Prezes PKP Cargo.
 

Henryk Klimkiewicz, przewodniczący Raillway Bussiness Forum zaznaczył, że dzisiaj przewozy towarowe są jedyną częścią kolei, która przeszła trudny okres restrukturyzacji i zbudowała rynek będący po 7 latach jej kołem napędowym. Zdaniem Klimkiewicza rozwój tej branży bardzo dużo zależy od charakteru dostępu do infrastruktury – Jeżeli nie będzie elastycznego dostępu to napływ nowych graczy będzie ograniczony - ocenił.
 

W trakcie forum Prezydent Andrzej Malinowski wielokrotnie podkreślał, że jedyną słuszną ingerencją Państwa w rynek przewozów towarowych jest zabezpieczenie równego dostępu do infrastruktury. Dodał, że Komisja Europejska promując zrównoważony transport zaleca, by propozycje nakładów na kolej i drogi wynosiły 40 do 60. A w Polsce ten wynik wynosi 15 do 85. – Nie ma potrzeby by dławić polską kolej, trzeba jej pomóc się rozwijać – oświadczył Prezydent Pracodawców RP.