English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP promują Fundusze Unijne na działalność eksportową

14-06-2011

We wtorek 14 czerwca w siedzibie Pracodawców RP odbyło się spotkanie „Eksport – kierunek sukcesu”, promujące wiedzę na temat Funduszy Europejskich. Spotkanie było częścią kampanii realizowanej przez Pracodawców RP i dziennik Rzeczpospolita, przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.


Projekt ma na celu informować w przystępny sposób o możliwościach pozyskania dofinansowania z Funduszy Europejskich w perspektywie 2007 – 2013, w szczególności na przedsięwzięcia związane z zaistnieniem na rynkach międzynarodowych.

 

Spotkanie otworzył Piotr Gawełczyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Komunikacji Pracodawców RP. –Podkreślił, że Pracodawcy RP w szczególności pragną wspomóc małe i średnie przedsiębiorstwa w ich działaniach zmierzających do intensyfikacji eksportu. Zwrócił także uwagę na fakt zmniejszania się w Polsce liczby małych i średnich firm stawiających na eksport, dlatego też konieczne jest wykorzystanie unijnych instrumentów wspierających takie działania.

 

Na spotkaniu została szczegółowo przedstawiona kampania „Eksport - kierunek sukcesu” prowadzona przy udziale Pracodawców RP. Jej głównym celem jest zwiększanie wiedzy i świadomości wśród przedsiębiorców o funduszach unijnych, oraz o możliwościach ich wykorzystania w eksporcie. Pierwszym elementem kampanii był cykl artykułów w Rzeczpospolitej na temat pozyskiwania środków na dofinansowanie projektów eksportowych. Natomiast część druga, szkoleniowo – informacyjna, składa się z cyklu trzech spotkań w trzech polskich miastach oraz z gotowego już przewodnika po Funduszach Unijnych, mający poprowadzić wszystkich zainteresowanych wsparciem unijnym przez miejsca i sposoby zdobywania środków na dofinansowanie ekspansji zagranicznej.

 

W spotkaniu informacyjnym udział wzięła także Anna Olkowicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Wsparcia Innowacyjności w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Zaprezentowała ona rolę PARP we wspieraniu polskich przedsiębiorstw w wejściu na rynki zagraniczne. Skupiła się przede wszystkim na działaniu 6.1 Paszport do eksportu PO IG, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W ramach tego działania małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się o dofinansowanie na przygotowanie i wdrożenie planu rozwoju eksportu.

 

Aby przedstawić praktyczny wymiar możliwości pozyskiwania środków z funduszy europejskich, na spotkaniu zostało zaprezentowane case study firmy Auto – Gaz Centrum z Radomia. Przedsiębiorstwo produkujące samochodowe instalacje gazowe uzyskało dofinansowanie na promocję, dzięki czemu mogło wziąć udział w wielu zagranicznych misjach gospodarczych oraz w imprezach targowo-wystawienniczych. Obecnie wartość eksportu stanowi aż 60 proc. dochodów firmy. - Taki przykład pokazuje, że naprawdę warto próbować sięgać po pieniądze z funduszy i nie należy się zniechęcać procedurą aplikacji – podsumował Piotr Gawełczyk.

W kolejnej część spotkania ekspert Pracodawców RP ds. Funduszy Europejskich, Tomasz Włodarski pokazał, gdzie polscy przedsiębiorcy mogą szukać pomocy przy wypełnianiu aplikacji i późniejszym realizowaniu projektu.

 

Na koniec przedstawiciel firmy Collect Consulting w szczegółowy sposób pokazał, jak uzyskać dofinansowanie na działalność eksportową oraz jakie są najczęściej popełniane błędy przy wypełnianiu wniosków o unijną dotację.

 

Już w najbliższy czwartek, 16 czerwca we Wrocławiu odbędzie się kolejne spotkanie promujące Fundusze Unijne na eksport. Trzecie i ostatnie - 21 czerwca w Gdyni.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.