English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Liczba bankomatów w Polsce będzie spadać

27-06-2011

28 czerwca odbędzie się posiedzenie Sejmowej Podkomisji Stałej ds. Instytucji Finansowych. W trakcie posiedzenia rozpatrzony zostanie projekt ustawy o usługach płatniczych. Pracodawcy RP uważają, iż projektowana ustawa powinna zawierać przepisy, które zagwarantują wzrost liczby bankomatów w taki sposób, aby mogło z nich korzystać jak więcej konsumentów.

 

- Obecny współczynnik penetracji bankomatami w Polsce należy do najniższych w Europie. Plasujemy się na trzecim miejscu od końca, wyprzedzając jedynie Szwecję i Czechy. W świetle średniej europejskiej, wynoszącej 850 urządzeń, nasycenie bankomatami w Polsce jest ponad dwa razy mniejsze, niż w Europie. Przekłada się to bezpośrednio na dostępność bankomatów dla społeczeństwa – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Według badań przeprowadzonych w marcu 2010 r. przez TNS OBOP wśród możliwości dostępu do pieniędzy na koncie i dysponowania nimi, Polacy na pierwszym miejscu stawiają właśnie możliwość wypłaty gotówki z bankomatu.

 

Do niedawna rynek bankomatów rozwijał się dosyć dynamicznie. Sytuacja zmieniła się w 2010 r. po obniżce opłat ponoszonych przez banki, które za świadczenie usług wypłaty gotówki otrzymują operatorzy bankomatów (tzw. opłata interchange fee). Opłaty te stanowią podstawę funkcjonowania i rozwoju sieci bankomatów w Polsce. Jest ona jedynym źródłem przychodu dla operatora bankomatu, zdaniem którego nowa stawka znajduje się poniżej progu rentowności. - Taka sytuacja powoduje zahamowanie rozwoju sieci bankomatowych, a w konsekwencji jej dalszy regres przyczyniając się do jeszcze większego oddalenia Polski od osiągnięcia średniej europejskiej nasycenia rynku bankomatami – ostrzega Piotr Rogowiecki.

 

W opinii Pracodawców RP przy obecnie obowiązujących stawkach interchange fee oraz braku możliwości nakładania przez operatorów bankomatów bankowych i niezależnych opłat dodatkowych przy wypłacie gotówki z bankomatów działalność na tym rynku stanie się niedochodowa. Rozbudowa sieci w takich warunkach zostanie zahamowana. Możliwy jest wręcz dalszy regres sieci bankomatowych. Natomiast dla polskich konsumentów i banków istotne jest, by liczba bankomatów nie ulegała redukcji, lecz zwiększała się.