English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

RPP nie podniosła stóp procentowych – to dobra wiadomość dla przedsiębiorstw

06-07-2011

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zadecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Zdaniem Pracodawców RP, to dobra informacja dla przedsiębiorstw korzystających z kapitału zewnętrznego.

 

 

Dzięki pozostawieniu stopy procentowej koszty kredytów nie wzrosną. Ważne jest znalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy walką z inflacją, a zbytnim studzeniem gospodarki, gdyż zbyt gwałtowne działania mogą przełożyć się na niższy PKB w kolejnych kwartałach. Co w połączeniu z mniejszą liczbą zamówień od naszych największych partnerów wymiany handlowej mogłoby znaczne obniżyć poziom wzrostu PKB zarówno w obecnym jak i w przyszłym roku.

 

 

Należy oczekiwać, że wcześniej podjęte działania przełożą się na długofalowe ograniczenie wzrostu cen, bo wciąż rosnąca inflacja mogłaby skłaniać przedsiębiorców do odłożenia inwestycji. W opinii Pracodawców RP na efekty działań RPP przyjdzie jednak poczekać, krótkoterminowo jesteśmy uzależnieni od poziomu cen na rynkach międzynarodowych.

 

 

RPP podniosła w tym roku stopy procentowe czterokrotnie: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pb. Środowa decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP wynosi nadal 4,50 proc.