English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Niektóre indywidualne interpretacje podatkowe wprowadzają w błąd

11-07-2011

Zdaniem Pracodawców RP kwestia aktualizacji zbioru indywidualnych interpretacji podatkowych powinna zostać rozstrzygnięta w jednoznacznych przepisach.

 

Indywidualne interpretacje podatkowe wyjaśniając zawiłości przepisów prawa stanowią ważny element systemu podatkowego. Podatnicy mogą powszechnie korzystać z wydanych już interpretacjie. Okazuje się jednak, że nie wszystkie z nich są aktualne.

 

- Poważny problem powstaje już na początku, gdy podatnik chce znaleźć odpowiednią interpretację w zbiorze – mówi ekspert Pracodawców RP, Emilia Podębska. - Wyszukiwanie jest bardzo utrudnione i mało precyzyjne, wiąże się z wieloma utrudnieniami technicznymi. Nawet jednak znajdując konkretne stanowisko nadal nie mamy pewności, czy jest ono aktualne. A to właśnie na ich podstawie podatnicy podejmują ważne dla siebie i ich działalności decyzje – podkreśla Podębska. Jej zdaniem usuwanie nieaktualnych stanowisk nie jest dobrym pomysłem. Wszystkie interpretacje powinny zostać skatalogowane w przejrzysty sposób, a te, które straciły ważność należy oznaczyć przedstawiając równocześnie, co wpłynęło na ich zmianę.

 

Pracodawcy RP przypominają, że z godnie z zapisami Ordynacji podatkowej interpretacje są publikowane, bez zbędnej zwłoki, w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów oraz zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej. Nie ma jednakże żadnych regulacji mówiących o tym, co ministerstwo powinno robić, gdy dana interpretacja zostanie zmieniona. Minister finansów może to zrobić z urzędu, jeśli stwierdzi, że jest ona niezgodna z orzecznictwem sądów lub Trybunału Konstytucyjnego, czy też Trybunału Sprawiedliwości UE.