English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Należy się zastanowić nad unowocześnieniem systemu stanowienia prawa

20-07-2011

19 lipca w Warszawie odbyła się trzecia Debata Prezydencka ACCA – Stowarzyszenia Licencjonowanych i Certyfikowanych Księgowych. Uczestnicy dyskusji rozmawiali między innymi o tym, jak politycy mogą poprawiać ustawodawstwo, aby spełniało ono potrzeby branż i przedsiębiorstw w regionie.
 

W debacie wziął udział Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, który zasygnalizował, że ponad 90 proc. problemów wynika ze złego stanowienia prawa. - Politycy po wybraniu na kolejną kadencję zapominają czym mają się zajmować, myśląc głównie o tym co zrobić, by wygrać następne wybory. Biznes musi działać w ramach prawa, ale problem polega na tym, że te ramy jak na razie są płynne - powiedział Prezydent Pracodawców RP.
 

Zdaniem uczestników panelu istnieje wiele problemów w procesie stanowienia prawa z którymi efektami muszą później zmierzyć się przedsiębiorcy. Jak zwracają uwagę paneliści, ustawodawcy przy tworzeniu rozwiązań prawnych nie wykorzystują analiz pokazujących korzyści oraz straty z wprowadzanych uregulowań. Dopuszczając tym samym do sytuacji wejścia w życie szkodliwych przepisów.
 

W trakcie debaty poruszono także istotną kwestię przejrzystości procesu stanowienia prawa. Z punktu widzenia biznesu nie ma dobrego prawa bez jego transparentności. Jednych z rozwiązań może być informatyzacja, która pozwoliłaby na możliwość szybkiego zapoznania się z przepisami i publiczną dyskusję na ich temat
 

Uczestnicy zwrócili także uwagę na bałagan w polskim prawodawstwie. Często dochodzi do sytuacji w której za fatalną jakość stanowienia prawa ponosi parlament, wprowadzający rozwiązania, za które później musi tłumaczyć się rząd.
 

Zdaniem Prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego należałoby się zastanowić nad unowocześnieniem systemu stanowienia prawa.