English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Polscy przedsiębiorcy są zadowoleni, choć z niepokojem patrzą na drugie półrocze

20-07-2011

Zdaniem Pracodawców RP głównie rosnący popyt krajowy i zagraniczny, a wraz z nim rosnące marże, decyduje o dobrym postrzeganiu przez firmy swojej sytuacji.

 

Z badań opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w drugim kwartale 2011r. sytuacja ekonomiczna sektora przedsiębiorstw poprawiła się. Swoją sytuację za bardzo dobrą lub dobrą uznało 75,5 proc. ankietowanych firm, głównie z grona eksporterów i małych przedsiębiorstw.

 

Najczęściej wymienianym przez przedsiębiorców źródłami trudności pozostały niezmiennie ceny surowców i materiałów. Wśród barier wymieniony został również niestabilny kurs złotego.

 

Wśród przedsiębiorców wiele obaw budzi III kwartał. Niepewność co do przyszłej sytuacji przekłada się na brak planów związanych ze zwiększaniem inwestycji i zatrudnieniem. Pogorszenie prognoz na III kwartał zauważono w większości branż. Z największą niepewnością borykają się firmy budowlane.


- Na obniżenie się prognoz na kolejne kwartały wpływa głównie niestabilna sytuacja międzynarodowa. Niepewność co do kondycji zadłużonych państw strefy euro sprawia, że przedsiębiorstwa weryfikują plany inwestycyjne, zawieszają je lub odkładają na przyszłość. Podobnie kształtuje się sytuacja na rynku pracy. Przedsiębiorstwa rozważają możliwość kolejnego spowolnienia gospodarczego i oszczędzają, czekając na rozwój wydarzeń zamiast zwiększać produkcję – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.