English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Nowe formularze o czasie pracy kierowców to dobre rozwiązanie

22-07-2011

Zdaniem Pracodawców RP uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz transporcie drogowym, dostosowująca nasze prawo do decyzji Komisji Europejskiej, zapewni ujednolicenie w całej UE dokumentacji dotyczącej czasu pracy kierowców, a inspektorzy nie będą mieli problemu z jej weryfikacją, co jest niezwykle istotne zwłaszcza dla przewoźników międzynarodowych.

 

 

Nowelizacja ustawy przewiduje, że właściciele firm transportowych będą w specjalnym zaświadczeniu opisywać wykorzystanie czasu wolnego przez kierowców. Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że mimo braku obowiązku prawnego nowy formularz był już stosowany przez przewoźników.

 

 

Nowy formularz będzie wydawany kierowcy, który m.in. był na zwolnieniu lekarskim, przebywał na urlopie wypoczynkowym, miał czas wolny, wykonywał inną pracę niż prowadzenie pojazdu lub pozostawał w gotowości.

 

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca wykonujący przewozy drogowe musi rejestrować w tachografie wykonywane czynności, czyli np. czas prowadzenia samochodu, załadunek, rozładunek, przerwy w pracy. Dzięki temu można sprawdzić, czy kierowcy przestrzegają przepisów o czasie pracy, który dziennie nie może przekraczać 9 godz. oraz obowiązkowych przerw.

 

 

Przedsiębiorca wykonujący przewóz drogowy będzie obowiązany przedstawić nowe zaświadczenie kierowcy jeszcze przed rozpoczęciem przewozu, a ten musi je podpisać. Dokument ten trzeba będzie przedstawiać w razie każdorazowej kontroli drogowej na terenie UE oraz innych państw Europy. Zaświadczeniem będzie musiał legitymować się każdy kierowca.