English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

E-podpisy ciągle czekają

26-07-2011

27 lipca 2011 r. odbędzie się posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu dotyczącego ustawy o podpisach elektronicznych. W opinii Pracodawców RP jest to projekt ważny, który powinien zostać uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu.

 

Prace w podkomisji trwają już bardzo długo – niemal od końca ubiegłego roku, kiedy to projekt został skierowany do Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. W zbliżonym czasie do Sejmu trafiły dwa projekty dotyczące kwestii podpisu elektronicznego, podjęto więc decyzję o rozpatrywaniu ich łącznie i stąd właśnie wzięły się najistotniejsze problemy – pomimo pewnych podobieństw projektodawcy obydwu nowelizacji nie mogli dojść do porozumienia.

 

Tymczasem ustawa o podpisach elektronicznych ma na celu implementowanie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 1999/93/WE z dnia 13 grudnia 1999 r. w sprawie wspólnotowych ram w zakresie podpisów elektronicznych. Gonią nas terminy, więc ustawa, po wielomiesięcznej pracy, tym bardziej powinna zostać uchwalona. Szczególnie, że zawiera wiele korzystnych rozwiązań, zarówno dla przedsiębiorców, jak i obywateli. Nowe przepisy mają ułatwić stosowanie podpisu elektronicznego dzięki temu, że będzie on występować w różnych postaciach i różnych poziomach bezpieczeństwa metody uwierzytelniania w elektronicznych obrocie prawnym.

 

Dzięki rozszerzeniu listy usług certyfikacyjnych, a przede wszystkim katalogu dostępnych rodzajów podpisu elektronicznego możliwa będzie zmiana ich ceny tak, aby dostosować ją do poszczególnych grup odbiorców. Są to zmiany, na które czekają zarówno przedsiębiorcy, jak i obywatele. Pracodawcy RP są przekonani, iż większa dostępność podpisów elektronicznych znacznie ułatwi obieg dokumentów, a to przekładać się będzie na większą informatyzację społeczeństwa. Równocześnie wymusi zmiany innowacyjne także w administracji, która z pewnością tego potrzebuje.