English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Potrzebny rozsądek przy tworzeniu nowych uprawnień rodzicielskich

29-07-2011

„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, że Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o zwiększenie liczby płatnych dni wolnych na opiekę nad dzieckiem do lat 14. Uzasadnieniem wniosku ma być nierówna sytuacja pracowników sprawujących opiekę nad większą liczbą dzieci w porównaniu do tych, którzy posiadają mniej liczne potomstwo. Zdaniem rzecznika wszystkim pracownikom przysługują tylko dwa dni płatnego zwolnienia na dziecko, co oznacza, że tracą na tym pracownicy mający wielodzietne rodziny.

 

Dodatkowe dni, o które wnosi RPD miałyby być opłacane przez pracodawców, a nie z kasy ubezpieczenia społecznego.

 

Pracodawcy RP podkreślają, że uprawnienie do dodatkowych dwóch dni płatnych w roku z przeznaczeniem na dziecko jest wyjątkowym uprawnieniem, charakterystycznym dla naszego kraju. Trudno go odszukać w przepisach prawa innych państw europejskich.

 

Każdy pracownik (także rodzic) może skorzystać z urlopu na żądanie.

- W praktyce więc płatnych dni wolnych przeznaczonych na opiekę nad dzieckiem może być aż sześć, a nie dwa. O ich przeznaczeniu decydują jednak rodzice Zamiast więc mnożyć przepisy, lepiej informować pracowników o przysługującym ich prawach - mówi ekspert Pracodawców RP, mec. Monika Gładoch.