English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP pozytywnie oceniają zapowiedzi ministra Boniego dotyczące podniesienia efektywności II filara

25-06-2010

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej z dużym zadowoleniem przyjmują zapewnienia ministra Michała Boniego, że do końca wakacji powstaną konkretne projekty regulacji dotyczące podniesienia efektywności II filara emerytalnego.

 
Minister Michał Boni zdecydowanie odciął się od propozycji dotyczących przenoszenia kapitału z OFE do ZUS i zapowiedział, że trwają prace nad pakietem, w którym znajdą się rozwiązania m.in. wymuszające konkurencję pomiędzy OFE, rozluźniające limity inwestycyjne czy też powołujące subfundusze, które pozwolą lepiej zabezpieczyć lokowany kapitał emerytalny.
 
- Zgadzamy się z ministrem Bonim, że po 10 latach koniecznie należy dokonać przeglądu efektywności II filara. Musimy wyciągnąć lekcję z tego co się stało w związku z kryzysem na rynku kapitałowym w 2008 roku i zacząć podejmować konkretnie działania. Wdawanie się w bezsensowne ideologiczne konflikty jest marnotrawstwem cennego czasu – mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP.
 
Pracodawcy RP ze swojej strony oferują wsparcie i pomoc w wypracowaniu jak najlepszych rozwiązań, które pozwolą bezpiecznie i efektywnie pomnażać pieniądze gromadzone na starość. Politycy zamiast – jak to powiedział minister Boni – „siać niepewność i straszyć ludzi”, powinni pamiętać o czekających nas wyzwaniach demograficznych i kierować się interesem przyszłych pokoleń, a nie jedynie doraźnymi potrzebami budżetu państwa. W ocenie Pracodawców RP powrót stanu sprzed reformy, gdzie środkami emerytalnymi zarządzał ZUS, byłby działaniem na szkodę przyszłych emerytów. Za kilkanaście lat zdecydowanie zacznie maleć liczba osób w wieku produkcyjnym, a co za tym idzie wpływy do budżetu z tytułu podatków od pracy. To z kolei może oznaczać poważny kryzys, a nawet niewydolność finansów publicznych.
 
Stara koncepcja emerytalna negatywnie wpływała na podaż pracy i sprawiała, że Polakom tak naprawdę nie opłacało się pracować. Po reformie każdy dodatkowy rok jest premiowany. Przyszli emeryci muszą wyzwolić się z utartego myślenia i zrozumieć, że wysokość świadczenia będzie zależy od ich stażu pracy – mówi Janczewska.
 
Zdaniem Pracodawców RP, którzy od dawna apelują o konkretne działania i mówią: zamiast demontować – usprawniajmy. poza propozycjami konkretnych projektów potrzeba w Polsce szerokiej i rzetelnej kampanii informacyjnej w tym zakresie.