English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Szara strefa zagraża legalnie działającym przedsiębiorstwom

08-08-2011

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na dane GUS, w 2010 r. ponad 1,4 mln Polaków było zatrudnionych w szarej strefie, jej wartość wynosiła 185 mld zł, co stanowiło 13 proc. PKB. - Drugi obieg gospodarki jest zagrożeniem dla finansów publicznych i legalnie działających przedsiębiorców – podkreślają eksperci Pracodawców RP.

 

Szara strefa niszczy uczciwą konkurencję, ponieważ firmy, które w niej funkcjonują, oferują usługi po zaniżonych cenach. Nie płacą podatków i składek wymaganych prawem, więc mają niższe koszty. W dalszym ciągu najwięcej nierejestrowanego zatrudnienia generują takie branże jak handel, naprawy, usługi, hotelarstwo i budownictwo.

 

- Szara strefa się rozrasta, co jest wynikiem spowolnienia gospodarczego oraz wysokiego bezrobocia. Nakładają się na to mało klarowne regulacje prawne związane z rynkiem pracy, obwarowane systemem przeróżnych sankcji – podkreślają eksperci Pracodawców RP.

 

Niechęć podpisywania formalnych zobowiązań wynika często z woli samych pracowników, którym takie zatrudnienie odpowiada. Ponad połowa pracujących „na czarno” jest zadowolona z braku umowy i nie chciałaby tego zmieniać. W Polsce działanie w szarej strefie jest tolerowane społecznie.

 

Zatrudnienie „na czarno” zwiększają też bezrobotni dorabiający do zasiłku. Według badań PARP stanowią oni ok. 30 – 40 proc. zarejestrowanych w urzędach pracy, wśród nich najwięcej jest osób młodych i po 55. roku życia.

 

Zdaniem Pracodawców RP kluczowe znaczenie dla ograniczenia szarej strefy mają właściwie skonstruowane regulacje prawne, które ułatwiają prowadzenie legalnego biznesu. Ponadto istotna jest również odpowiednia polityka kar i zachęt, które będą motywować przedsiębiorców do powrotu do działalności prowadzonej zgodnie z prawem.