English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Komentarz Pracodawców RP dotyczący danych GUS

24-08-2011

Sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 8,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2010 roku, a mdm wzrosła o 0,7 proc. To wynik gorszy niż spodziewali się analitycy. Nie powinien być powodem do bicia na alarm. Niemniej jednak trzeba uważnie obserwować kolejne odczyty.

 

 

- Polacy nadal wydają coraz więcej i to jest najważniejsze z punktu widzenia stabilności naszego wzrostu gospodarczego. Decydujące znaczenie ma tu stabilność rynku pracy (stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 11,7 proc w stosunku do 11,8 w czerwcu). Nie przestraszono się więc kryzysu fiskalnego w strefie euro i apokaliptycznych wizji części ekspertów. Dodatkowo, uspokajający wpływ na nastroje konsumentów (przynajmniej tej części o wysokim poziomie świadomości ekonomicznej) miały informacje o dobrych wynikach w zakresie wykonania polskiego budżetu za bieżący rok - komentuje dane GUS ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

 

Zdaniem eksperta należy spodziewać się, że sytuacji w obszarze konsumpcji będzie stabilna dopóki kłopoty w obszarze finansów publicznych poszczególnych państw nie będą przekładać się na realną gospodarkę Polski. Niemniej jednak powrót do wzrostu konsumpcji na poziomie 12 proc. będzie trudne.