English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pierwsza w Polsce publikacja nt. odpowiedzialnych inwestycji kapitałowych

01-09-2011

Wartość aktywów jednostek, które podpisały Zasady Odpowiedzialnego Inwestowania ONZ osiągnęła sumę 25 mld dolarów. Na świecie takich instytucji jest już ponad 870. Czy wśród nich znajdują się polscy inwestorzy? Czy sposób inwestowania oparty na zasadach SRI (eng. Socially Responsible Investing) rozwija się również w naszym kraju? Analizę zjawiska odpowiedzialnego inwestowania oraz odpowiedzi na powyższe pytania znajdą Państwo w pierwszej w Polsce publikacji zbiorowej na temat SRI. Zawiera ona najważniejsze wyniki badań oraz teksty dotyczące odpowiedzialnego inwestowania napisane przez polskich ekspertów.

 

Publikacja została wydana przez Pracodawców RP na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Część tekstów powstała w ramach prac Grupy roboczej ds. Odpowiedzialnych Inwestycji działającej w ramach rządowego Zespołu ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw. Opracowanie zostanie zaprezentowane 5 września w Gdańsku podczas konferencji „Wspólna odpowiedzialność – jak zwiększyć obecność i skuteczność CSR w UE” organizowanej w ramach przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej.

 

Materiał jest skierowany w pierwszej kolejności do instytucji oraz osób z rynku kapitałowego. Zawiera analizy opłacalności instrumentów finansowych opartych na zasadach odpowiedzialnego inwestowania. Znajdują się w niej również cenne informacje dla przedsiębiorstw dotyczące podniesienia atrakcyjności spółki w oczach inwestorów za pomocą raportowania wskaźników pozafinansowych dotyczących zagadnień ładu korporacyjnego, środowiska oraz społeczeństwa.

 

Znaczący wkład w rozwój SRI w Polsce powinny mieć podmioty dostarczające dane na rynek finansowy, w tym firmy analityczne oraz konsultingowe, organizacje pozarządowe a także media. Publikacja pomaga odnaleźć się w świecie, w którym motywacje etyczne łączą się z obliczaniem zwrotu z inwestycji, a dane na temat przestrzegania norm środowiskowych czy bezpieczeństwa pracowników skutecznie obniżają ryzyko inwestycyjne.

 

 

Materiał do pobrania poniżej.

Pliki do pobrania

Publikacja Odpowiedzialne Inwestycje Kapitałowe