English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Najnowsze dane GUS potwierdzają dobrą formę polskich przedsiębiorstw

25-10-2011

Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej we wrześniu przewyższyło oczekiwania ekonomistów. - Najnowsze dane GUS po raz kolejny świadczą o tym, że polskie firmy radzą sobie z sytuacją gospodarczą na świecie lepiej niż się spodziewano - mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

Dalszy i coraz bardziej dynamiczny wzrost zamówień (19,9 proc. do 0,3 proc. w sierpniu) sugeruje, że w przyszłym miesiącu może być jeszcze lepiej. - Fakt, że rosnąca dynamika wzrostu produkcji wyprzedziła wzrost zamówień można wnioskować, że polskie firmy trafnie odczytują trendy rynkowe - komentuje ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Jego zdaniem wzrost krajowego popytu, jeśli okazałby się trwały, uodporniłby polską gospodarkę na zmiany koniunktury w Europie. - Jest to szczególnie istotne wobec spodziewanego obniżenia się udziału wydatków rządu w popycie globalnym. Wg ustawy budżetowej sektor publiczny ma w ogóle nie przyczynić się do wzrostu PKB w przyszłym roku. Zatem, wobec obserwowanych zagranicą symptomów spowolnienia, tylko konsumpcja sektora prywatnego na rynku krajowym może uchronić Polskę przed wyhamowaniem wzrostu gospodarczego - mówi Rogowiecki.

 

Pracodawcy RP zwracają też uwagę na stabilność poziomu bezrobocia, który z jednej strony wskazuje, że polska gospodarka wciąż rozwija się za wolno, by powstawały miejsca pracy, ale z drugiej – może wiązać się wzrostem konsumpcji. Pracujący bowiem prawdopodobnie nie obawiają się utraty zatrudnienia, dzięki czemu nie czują się zmuszeni do ograniczenia wydatków.