English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP wzięli udział w spotkaniu z kandydatem PiS na urząd Prezydenta RP

02-07-2010

1 lipca w Hotelu Europejskim w Warszawie odbyło się spotkanie organizacji zrzeszonych w Kongresie Przedsiębiorczości z kandydatem na urząd Prezydenta RP Jarosławem Kaczyńskim. Pracodawców RP reprezentował wiceprezydent Janusz Pietkiewicz.

 

Odpowiadając na pytania zadawane przez przedstawicieli Kongresu prezes Kaczyński mówił m.in. o możliwościach wykorzystania środków europejskich na wspieranie biznesu. Opowiedział się także przeciwko ograniczeniom przywilejów emerytalnych w służbach mundurowych i górnictwie, znaczącym zmianom w KRUS oraz szybkiemu wprowadzeniu euro. Kandydat zadeklarował także, że będzie wspierał dialog społeczny. - Na pewno wszystkie rozsądne siły w Polsce są zainteresowane tym, by nasz kraj mógł się szybko rozwijać, a może się to stać, jeśli będzie rozwijała się przedsiębiorczość - powiedział prezes PiS.
 
Odpowiadając na pytanie wiceprezydenta Pracodawców RP Janusza Pietkiewicza dt. prawa pracy kandydat przyznał, że istnieje potrzeba stworzenie nowego Kodeksu Pracy. Nie określił jednak dokładnie na czym zmiany te powinny polegać.
 
Kandydat odniósł się także do kwestii związków zawodowych. Skrytykował tworzenie zbyt wielu związków zawodowych w jednym zakładzie pracy. Przyznał, że obecnie znaleźliśmy się w sytuacji, w której zakładowe związki zawodowe może mieć więcej członków, niż firma ma pracowników – odniósł się w ten sposób do tzw. kwestii podwójnego członkowstwa.
 
Podczas spotkania poruszono także temat ochrony zdrowia. Tutaj poglądy Pracodawców RP i kandydata na urząd Prezydenta RP okazały się całkowicie rozbieżne. Pracodawcy RP wyrażają nadzieję, że w dyskusji nad systemem ochrony zdrowia kandydat PiS nie będzie dzielił Polski na publiczną, czyli uczciwą oraz niepubliczną, czyli egoistyczną i bez sumienia. Brutalna pragmatyka dziel i rządź, szczególnie w odniesieniu do tak wrażliwych sfer społecznych jak zdrowie, pozostawia w świadomości ludzi, przedsiębiorców, głębokie rany, bez względu na ich poglądy ekonomiczno-społeczne. Pragniemy wierzyć, że wypowiedzi, które mogliśmy usłyszeć z ust prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, są jedynie wyrazem pochopnie przyjętej strategii wyborczej, nie zaś prawdziwych poglądów.
 

Spotkanie z kandydatem zorganizował Kongres Przedsiębiorczości, który tworzą: Izba Handlowa w Polsce, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, Polska Rada Biznesu, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Pracodawcy Rzeczypospolitej