English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Polska gospodarka opiera się na solidnych fundamentach

30-11-2011

Zdaniem Pracodawców RP, najnowsze dane o PKB Polski w III kwartale 2011 r. wskazują, że prognoza 4 proc. wzrostu w całym 2011 r. pozostaje aktualna, a nadmiernie optymistyczne we wrześniu Ministerstwo Finansów, teraz przesadza z pesymizmem.


- Polska gospodarka znów pokazała, że opiera się na solidnych fundamentach. Wydaje się więc, że o ile jakieś źle skalkulowane inicjatywy polityczne nie stłumią przedsiębiorczości Polaków, skala przyszłorocznego spowolnienia powinna być mniejsza - mówi ekspert ds. gospodarczych Pracodawców RP, Olga Dzilińska.

 

Dane GUS potwierdziły oczekiwane osłabienie dynamiki wzrostu popytu krajowego w III kwartale 2011 r. i okazało się ono nawet silniejsze niż przewidywano (3,2 proc wobec spodziewanych 3,8 proc). O 8,5 proc. wzrosły jednak inwestycje, wobec konsensusu wzrostu na poziomie 7,9 proc. i po wzroście w II kwartale o 6,9 proc. - Warto o tym pamiętać, gdy rząd uzasadniając podniesienie składki rentowej będzie mówił o zebraniu środków, które i tak leżałyby na lokatach, a nie finansowały inwestycje - przypomina Olga Dzilińska.

 

Wzrósł też z 0 do 1 proc. wkład eksportu. - Istnieje więc możliwość, że słabnący, na razie na mniejszą jeszcze niż w 2009 r., złoty przez rosnący eksport netto uratuje polski wzrost gospodarczy. Słaba waluta automatycznie zwiększa bowiem konkurencyjność gospodarki, jednocześnie hamując import - podkreśla Olga Dzilińska.

 

Pewien niepokój może budzić tylko rosnąca ujemna dynamika spożycia publicznego (minus 3,1 proc w III kwartale wobec minus 0,6 proc. w II kwartale). Inwestycje i wydatki rządowe, które w 2010 r. były i miały być dalej motorem wzrostu, obecnie polską gospodarkę hamują. Wg projektu budżetu na 2012 r. tak ma pozostać.

 

- Warto podkreślić, że w Europie szybciej rozwijają się tylko kraje nadbałtyckie, które jednak wciąż nie wróciły do przedkryzysowego poziomu z 2008 r. Polska natomiast nie przestała się rozwijać i utrzymuje imponujące na tle UE tempo wzrostu - mówi Olga Dzilińska.