English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

W Warszawie o firmach rodzinnych

01-12-2011

Przedsiębiorcy niemal z całej Europy oraz Wicepremier i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak - rozmawiali o przyszłości firm rodzinnych. W czwartek w Warszawie rozpoczęło się Zgromadzenie Generalne European Family Businesses. Współorganizatorem wydarzenia są Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej.
 

European Family Businesseses to paneuropejska federacja reprezentująca przedsiębiorstwa rodzinne, które zarudniają 5 milionów pracowników i wytwarzają 9 procent PKB. Organizacja działa od 14 lat.
 

Prezydent Pracodawców RP, otwierając spotkanie, podkreślił, że polski kapitalizm zaczął się właśnie w rodzinach. - Ta ważna konstatacja i praktyczna wskazówka jest wciąż w niewystarczającym stopniu rozumiana i wykorzystywana przez polskie elity polityczne, programujące rozwój gospodarczy i społeczny. Pracodawcy RP, doceniając ogromną rolę nie tylko ekonomiczną, ale także edukacyjną, jaką pełnią firmy rodzinne, wielokrotnie upominali się o likwidację barier utrudniających ich rozwój czy, nierzadko, wręcz przetrwanie na rynku - mówił Andrzej Malinowski.
 

W czwartek przedsiębiorcy dyskutowali między innymi o kwestii dziedziczenia w firmach rodzinnych. To właśnie od udanej sukcesji zależy dalszy rozwój przedsiębiorstwa. W Polsce jest to wciąż nowe zagadnienie. Ze względu na stosunkowo krótkie tradycje przedsiębiorczości, w naszym kraju tylko w co piątej firmie dokonał się transfer międzypokoleniowy.
 

Kolejnym tematem była sytuacja polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw rodzinnych. - Są konkurencyjne nie tylko na rynku krajowym, ale także w skali międzynarodowej. Wykazał to szczególnie kryzys gospodarczy, gdy okazało się, że w imię wartości społecznie odpowiedzialnego biznesu gotowe były one dopłacać do interesu, by przetrwać i utrzymać miejsca pracy; wiele z nich wykorzystało ten czas, by się restrukturyzować - mówił Prezydent Andrzej Malinowski.