English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP zorganizowali spotkanie konsultacyjne Partnerstwa Wschodniego

16-12-2011

Podczas zorganizowanego w piątek, 16 grudnia przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej „Spotkania Konsultacyjnego Partnerstwa Wschodniego” przyjęto Warszawską Deklarację organizacji pracodawców z Polski, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

 

Głównymi tezami deklaracji to pogłębianie integracji pomiędzy stowarzyszeniami działającymi w Unii Europejskiej z krajami objętymi Partnerstwem Wschodnim oraz budowanie wspólnych relacji i umacnianie wzajemnego zaufania.

 

Zdaniem uczestników spotkania, integracja Unii Europejskiej i krajów objętych Partnerstwem powinna być jak najszybsza i jak najsilniejsza.

 

- Razem możemy więcej, a że sytuacja makroekonomiczna jest trudna, tym bardziej powinniśmy połączyć nasze wysiłki oraz potencjały organizacyjne i intelektualne – powiedział Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP. Jego zdaniem dziś, mimo głośnych apeli, by było odwrotnie, w państwach Unii Europejskiej narastają partykularyzmy. - My ludzie biznesu, dobrze jednak wiemy, że nic tak nie łączy jak obustronnie korzystne interesy. Musimy więc dołożyć wszelkich starań, aby Partnerstwo Wschodnie – w przeciwieństwie do kilku dawniej „sztandarowych” programów Unii – okazało się realnym sukcesem – podkreślał Prezydent Malinowski.

 

Henri Malosse, prezydent grupy pracodawców w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EESC) dodał, że Partnerstwo ma dla Unii strategiczne znaczenie. – W obecnych realiach nie ma innego wyboru. Podzielona Europa nie zapewni swoim obywatelom życia na godnym poziomie, bo nie będzie w stanie konkurować z tak dużymi ośrodkami gospodarczymi, jak błyskawicznie rozwijające się Azja czy Ameryka Południowa. Sukces osiągniemy tylko, jeśli połączymy siły. Poza tym Unia potrzebuje nowych rynków, inwestycji. Gdzie ma ich szukać, jak nie na Wschodzie? – pytał retorycznie Malosse.

 

Pracodawcy RP stali się ambasadorem przedsiębiorców z krajów objętych Partnerstwem w relacjach ze stowarzyszeniami międzynarodowymi. Organizacja ma też dzielić się z przedsiębiorcami ze Wschodu doświadczeniem w zakresie wykorzystywania unijnej pomocy.

 

Projekt Partnerstwa Wschodniego, w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa Unii Europejskiej, określający wymiar polityki wschodniej, został zapoczątkowany wspieranymi przez Szwecję działaniami polskiej dyplomacji i zainaugurowany w Pradze w 2009 roku.

Pliki do pobrania

Deklaracja organizacji pracodawców z Polski, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, przyjęta podczas Spotkania Konsultacyjnego Partnerstwa Wschodniego 16 grudnia 2011