English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP liczą na dobre współdziałanie z nowym przewodniczącym Komisji Trójstronnej

18-01-2012

Zdaniem Prezydenta Pracodawców RP, Andrzeja Malinowskiego, rekomendowanemu przez Premiera Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Komisji Trójstronnej do Spraw Społeczno-Gospodarczych, ministrowi pracy Władysławowi Kosiniak-Kamyszowi należy dać kredyt zaufania.

 

- Oczekuję, że pod nowym przewodnictwem dialog będzie prowadzony sprawnie i z zachowaniem równych praw wszystkich jego stron – mówi Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski. Kluczowym jest to, by głos partnerów społecznych był rzeczywiście brany pod uwagę. - Oczywiście strona rządowa nie musi się zgadzać ze wszystkimi ustaleniami partnerów społecznych, ale w takich przypadkach konieczne jest merytoryczne uzasadnienie stanowiska. Nie będziemy przyjmować do wiadomości komunikatów, które można streścić hasłami „nie bo nie”, lub „nie, bo nie ma pieniędzy”. Strona rządowa musi znać swoje własne stanowisko przed rozmowami z partnerami społecznymi, a nie zmieniać go już po poczynionych ustaleniach – podkreśla Prezydent Malinowski. Jego zdaniem dialog społeczny jest najlepszym instrumentem łagodzenia napięć społecznych. Komisja Trójstronna jest głównym forum jego prowadzenia i to od jakości jej funkcjonowania zależą w dużej mierze efekty rozmów reprezentantów pracodawców, pracowników i rządu.

 

Przyglądając się pracy Komisji w ostatnich latach trudno jest wystawić jednoznaczną ocenę jej skuteczności. - Z jednej strony rząd często ignorował ustalenia partnerów społecznych - np. w kwestii ustalania wysokości płacy minimalnej, z drugiej natomiast to przecież na tym forum wypracowano założenia pakietu antykryzysowego, dzięki któremu uratowano wiele miejsce prac – przypomina Prezydent Malinowski podkreślając, że przed Komisją stoi wiele zadań. Sytuacja na rynku pracy, w związku ze spowolnieniem gospodarczym, może być coraz trudniejsza. Jednocześnie skończyła swoje obowiązywanie ustawa antykryzysowa. – Dlatego potrzebne jest pilne wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą przedsiębiorstwom utrzymać miejsca pracy w czasie gorszej koniunktury – mówi Prezydent Malinowski. Będzie to miało decydujące znaczenie dla poziomu bezrobocia i sytuacji społecznej.

 

Najprostszym rozwiązaniem jest wprowadzenie do porządku prawnego tych rozwiązań z ustawy antykryzysowej, które się sprawdziły – pozwalające na elastyczne zarządzanie czasem pracy. Oczywiście wszelkie działania w tym obszarze muszą być prowadzone w duchu dialogu społecznego. Bez wątpienia funkcja pełniona przez Pana Ministra Kosiniak-Kamysza pomoże w negocjacjach. Pracodawcy RP liczą na jego zdecydowane zaangażowanie w prace Komisji Trójstronnej.