English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Spotkanie przedstawicieli biznesu z Ministrem Środowiska u Pracodawców RP

10-02-2012

W piątek, 10 lutego, w siedzibie Pracodawców RP odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu debat „Nowe otwarcie. Strona rządowa – pracodawcy”. Gościem polskich przedsiębiorców był Minister Środowiska, Marcin Korolec.

 

Jak powiedział Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski, pomysł debat z ministrami rządu Donalda Tuska narodził po się expose Premiera, które wywołało wiele pytań i wątpliwości dotyczących działań przedstawicieli Rady Ministrów.

 

- Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa pozwoli na stworzenie platformy dialogu pomiędzy przedsiębiorcami a polskim rządem – powiedział Prezydent Malinowski. – Cieszę się, że na czele ministerstwa środowiska stoi człowiek, który doskonale zna i rozumie interesy polskich przedsiębiorców – powiedział Prezydent Malinowski nawiązując do wcześniejszej pracy Marcina Korolca w ministerstwie gospodarki. Spotkanie z przedsiębiorcami dotyczyło przede wszystkim stanowiska polskiego rządu w zakresie polityki klimatycznej i wprowadzania limitów emisji CO2. Ważnym punktem debaty był również mix paliwowy dla polskiej energetyki. - Komisja Europejska zamierza docelowo doprowadzić de facto do sytuacji, w której gospodarka Starego Kontynentu będzie wolna od emisji CO2. Do tego właśnie sprowadza się plan drastycznej redukcji emisji dwutlenku węgla – powiedział minister Korolec dodając przy tym, że zwiększenie związanych z tym obciążeń dla europejskiej gospodarki - zwłaszcza mając na uwadze obecną sytuację – nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego też z pewnością niezwykle trudno będzie podjąć odpowiednie, polityczne decyzje w tej kwestii. – Polska nie jest w stanie przyjąć wyższej, niż wynika to z przyjętych przez nasz kraj zobowiązań, redukcji CO2, której ekonomiczne skutki poznamy po 1 stycznia 2013 r. – dodał minister Korolec podkreślając, że kompromis w tej sprawie będzie niezwykle trudny.

 

Przedsiębiorcy podkreślali z kolei fakt, iż polityka Unii Europejskiej dotycząca pakietu klimatycznego doprowadzi do ucieczki z Europy firm kupujących energię, a potem samych firm energetycznych.

 

- Debata utwierdziła nas w przekonaniu, że taka formuła kontaktów przedstawicieli rządu z przedsiębiorcami jest właściwa i konieczna – powiedział na zakończenie spotkania Prezydent Malinowski.

 

Gościem kolejnego spotkania, które odbędzie się 16 lutego, będzie Minister Sprawiedliwości, Jarosław Gowin.