English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Przedsiębiorcy i Minister Sprawiedliwości o usprawnieniu funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości

16-02-2012

Przedsiębiorcy reprezentujący szeroką gamę branż, rozmawiali z Ministrem Jarosławem Gowinem o planach i zadaniach resortu Sprawiedliwości na najbliższe cztery lata. Spotkanie odbyło się 16 lutego, w siedzibie Pracodawców RP, w ramach cyklu debat „Nowe otwarcie. Strona rządowa – pracodawcy”.
 

Podczas spotkania rozmawiano o planach i zadaniach resortu sprawiedliwości na najbliższe cztery lata. - Celem mojej kadencji jest skrócenie czasu orzekania o 1/3 oraz koordynacja działań deregulacyjnych, a w szczególności zaś dereglamentacji zawodów. Jestem gotowy do starcia z tymi wszystkimi, którzy chcą bronić dostępu do zawodów. Wiem, że czeka nas gigantyczna batalia - powiedział Minister Sprawiedliwości.

 

Podczas spotkania Minister Gowin poinformował, że resort wstępnie wytypował około 200 zawodów, do których dostęp miałby zostać ułatwiony. - Na początku marca przekażemy do konsultacji pierwszy projekt z listą ok. 40 zawodów, do których chcemy zwiększyć dostęp. Pozwoli to na stworzenie ok. stu tysięcy miejsc pracy - dodał.

 

Minister Sprawiedliwości w trakcie debaty mówił o pracach resortu nad depenalizacją działalności gospodarczej oraz działaniach na rzecz podniesienia pozycji Polski w prestiżowym rankingu Banku Światowego Doing Business.

 

Pracodawcy RP zadeklarowali współpracę przy rozwiązywaniu konkretnych zadań. Podkreślali m.in. potrzebę reformy kodeksu spółek handlowych, czy też obawy przed zmianami wypracowanych rozwiązań przez posłów. Polski wymiar sprawiedliwości powinien być przyjazny dla przedsiębiorców. Ich zdaniem każdy obywatel powinien mieć prawo do pomyłki, a sąd za niewielką opłatą może wezwać do uzupełnienia ewentualnych braków.

 

Minister Jarosław Gowin ze zrozumieniem odniósł się do zgłaszanych podczas spotkania zagadnień, zwłaszcza z tymi dotyczącymi usprawnienia wymiaru sprawiedliwości. - Zaczęliśmy obniżać koszty sądowe, obniżyliśmy koszty aplikacji radcowskich, odnieśliśmy sukces w przypadku e-sądu - przypomniał Minister.

 

Na zakończenie spotkania Pracodawcy RP przekazali Ministrowi Sprawiedliwości dokument zawierający postulaty dotyczące przyspieszenia prac wymiaru sprawiedliwości. Polegałyby one m.in. na nowym systemie zarządzania w sądach, ich reorganizacji i informatyzacji, a także usprawnieniu systemu doręczeń, skuteczniejszej egzekucję i audytu sądów.
 

Pliki do pobrania

Postulaty Pracodawców RP do Ministra Sprawiedliwości