English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Sto dni rządu w ocenie Pracodawców RP

24-02-2012

- Pierwsze sto dni drugiego rządu Donalda Tuska minęły pod znakiem spektakularnych wpadek i zbyt widocznego chaosu w pracach jego gabinetu, ale także potrzebnej Polsce determinacji, by zacząć ważne reformy - mówi Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski.

 

Zdaniem Prezydenta Malinowskiego casus ACTA obnażył jeden z głównych problemów tworzenia prawa w Polsce. - Brak właściwie prowadzonych konsultacji społecznych doprowadził do niewidzianych od dawna społecznych protestów - podkreśla Andrzej Malinowski. Dobrze, że premier umiał się wycofać, ale bardzo niedobrze, że rząd potrafi w taki sposób pracować (a może nie pracować?) nad umową międzynarodową rodzącą tak dalekosiężne skutki. - Porażką rządu jest też zamieszanie wokół ustawy refundacyjnej. A wystarczyło tylko uważnie wsłuchać się w nasze argumenty przekazywane rządowi w toku prac nad ustawą - podkreśla Prezydent Pracodawców RP. W jego opinii, na nagrodę w kategorii kuriozum roku zasługuje tłumaczenie towarzyszące podniesieniu wymiaru składki rentowej po stronie pracodawców – przedsiębiorcy mają dużo pieniędzy na kontach i ich nie inwestują, można więc je zabrać, aby pracowały w gospodarce. - Z kolei na plus rządowi można zapisać przyspieszenie reformy wymiaru sprawiedliwości i prace nad trzecią ustawą deregulacyjną - mówi Prezydent Malinowski.

 

Pracodawcy RP podkreślają także burzę wywołaną tzw. podatkiem miedziowym i projektem ustawy mającej na celu podniesienie wieku emerytalnego. Zdaniem organizacji, proponowany wymiar nowej daniny pokazuje, że zdaniem polskiego rządu naprawa sytuacji finansów publicznych może się udać tylko i wyłącznie przez zmiany po stronie przychodowej budżetu. Z kolei podniesienie wieku emerytalnego jest konieczne, ale pod jednym warunkiem - potrzebne są programy aktywizujące zawodowo zarówno osoby młode, jak i te w wieku 50+ i 60+, zmiany w prawie pracy, czy deregulacja gospodarki. Zdaniem Pracodawców RP reforma powiedzie się tylko wtedy, gdy tworzone będą nowe miejsca pracy. Te zaś powstaną tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwa będą funkcjonowały w optymalnym otoczeniu prawnym.