English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Poprawki Ministerstwa Finansów mogą zaszkodzić specjalnym strefom ekonomicznym

07-07-2010

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów nie doszło do kompromisu między Ministrem Gospodarki i Ministrem Finansów w sprawie projektu ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Ministrowie tych resortów mają tydzień na wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestiach dzielących obie strony.

 

Spór toczy się głównie o zapisy dające działającym w strefach inwestorom prawo do redukcji planowanego zatrudnienia o 20 – 25 proc. Inwestorom zależy na tym głównie ze względu na ograniczenia produkcji, które związane są ze spadkiem zamówień. Kolejny problem dotyczy zasad inwestowania na gruntach prywatnych i rozszerzania stref o takie tereny. Tego z kolei domagają się spółki, administrujące strefami. Ich głównym argumentem jest chęć przyciągania nowych inwestycji. Ministerstwo finansów jest przeciwne tym zapisom.

 

Według Pracodawców RP zaproponowane przez Ministerstwo Finansów poprawki mogą w znaczący sposób wpłynąć na pogorszenie sytuacji firm w strefach. - Wprowadzenie do projektu ustawy zapisów proponowanych przez Ministerstwo Finansów zmniejszy zainteresowanie firm prowadzeniem inwestycji w strefach – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Marcin Walczak. Wskazuje on też na fakt, że ewentualne zmiany resortu finansów mogą spowodować nie tylko likwidację już istniejących inwestycji, ale również brak powstawania nowych, zwłaszcza że wyniki stref pogarszają się, a wartość zaplanowanych inwestycji obniżyła się o połowę (z 1,16 mld zł w pierwszych trzech miesiącach tego roku do 624 mln zł w okresie kwiecień – czerwiec). Zaproponowane zapisy przez resort finansów mogą doprowadzić do zablokowania inwestycji wartych 17 mld zł, a co za tym idzie utrzymanie przeszło 20 tys. miejsc pracy. Poza tym wprowadzenie proponowanych zmian doprowadzi do znacznego obniżenia atrakcyjności inwestowania w strefach.

 

- Zapisy projektowanej ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych powinny zmierzać do rozwijania SSE, a nie pogarszania ich sytuacji. Trzeba pamiętać, że nowe inwestycje będą prowadzić do znacznej poprawy stanu naszej gospodarki – podkreśla Marcin Walczak.