English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Minister Sportu Joanna Mucha spotkała się z przedsiębiorcami

19-03-2012

Euro 2012, zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży oraz turystyka – to główne kwestie, które poruszono podczas poniedziałkowego spotkania Minister Sportu i Turystyki Joanny Muchy z przedstawicielami przedsiębiorców w ramach cyklu „Nowe otwarcie. Strona rządowa – pracodawcy”. Gospodarzem piątego już spotkania z ministrami byli Pracodawcy RP.

 

- Sport jest dla przedsiębiorców ogromną wartością, od codziennej sprawności fizycznej począwszy, na realizacji dużych projektów skończywszy - powiedział otwierając spotkanie Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski, który wymienił kilka najważniejszych dla polskich przedsiębiorców kwestii związanych ze sportem. Zaliczył do nich, poza Euro 2012, m.in. uregulowanie obszaru sponsoringu, budowanie prestiżu polskiej marki oraz turystyka.

 

Milion kibiców, ponad 700 mln złotych zysku z turystyki bezpośrednio w trakcie Euro i ponad 4 mld zł w ciągu kolejnych lat. Dodatkowo, przygotowania i sam turniej spowoduje skumulowany przyrost PKB o prawie 28 mld zł do 2020 roku – takie będą zdaniem ministerstwa konkretne zyski z organizacji w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej. - Polska nigdy nie miała tak dużej szansy pokazania się jako kraj ciekawy, nowoczesny i gościnny - powiedziała pani minister, podkreślając jednocześnie ogrom prac związanych z organizacją mistrzostw. - Euro 2012 to ponad 500 projektów, których poziom zaawansowania wynosi ponad 94 proc. - przypomniała Joanna Mucha.

 

Podczas spotkania z przedsiębiorcami szefowa resortu przedstawiła także swoje pomysły na funkcjonowanie nie tylko swojego ministerstwa, ale – szerzej – polskiego sportu. Główne cele to m.in. zmiana funkcjonowania skostniałych struktur ministerstwa, kontrola właściwego wydawania pieniędzy na liczne projekty, upowszechnianie sportu i aktywizacja zarówno młodzieży jak i osób starszych. - Bardzo zaniedbany sport powszechny funkcjonuje w sposób akcyjny, a nie systematyczny – powiedziała Joanna Mucha, podkreślając jednocześnie miażdżący raport NIK-u, dotyczący wychowania fizycznego w szkołach. By to zmienić, ministerstwo planuje wprowadzenie bardzo dużego programu związanego z animacją Orlików. - Orlik to nie muzeum, ma się niszczyć - powiedziała minister Mucha. Przedstawiła także założenia specjalnego programu rozwoju siatkówki, mającego być wzorem dla innych gier zespołowych. Podkreśliła także konieczność wymazywania białych plam ze sportowej, infrastrukturalnej mapy Polski. - Dziś w naszym kraju jest 300-400 gmin, w których dzieci i młodzież nie mają żadnych szans na uprawianie sportu. Naszym celem będzie budowa tam sal gimnastycznych - powiedziała pani minister.

 

Obecni na spotkaniu przedsiębiorcy krytykowali brak współpracy w inwestycjach w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, krytykowali także fatalną ustawę o zamówieniach publicznych, która ich zdaniem zamiast pomagać, wręcz likwiduje biznes i wprowadza szarą strefę. - Za popieranie sportu czekają na nas kodeksy karne - mówili przedsiębiorcy, podkreślający także dramatyczny spadek turystów w polskich górach, związany z brakiem możliwości rozwoju infrastruktury.

 

W odpowiedzi na tę ostatnią kwestię, Joanna Mucha poinformowała o przygotowanej nowelizacji Kodeksu Cywilnego dotyczącej tzw. ustawy śniegowej, dzięki które łatwiej będzie inwestować w infrastrukturę polskich gór. Nie miała natomiast zbyt wielu optymistycznych wiadomości w sprawie zachęt dla biznesu dotyczącego sponsoringu. Jej zdaniem dużo większych problemem jest jednak podatek od nieruchomości. - Stadion Narodowy to koszt podatkowy od 4 do 40 mln zł rocznie. Zdjęcie tego podatku to pierwszy krok, by zachęcić do inwestycje w nieruchomości sportowe - powiedziała minister Mucha.