English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

O dialogu społecznym w Klubie Polska 2015+

22-03-2012

Jak konsultacje społeczne mogą pomóc demokracji? Na to pytanie starali się odpowiedzieć przedstawiciele środowiska naukowego, przedsiębiorców oraz związków zawodowych. W panelu, który odbył się 21 marca br. w Warszawie, uczestniczył Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Zdaniem Prezydenta Pracodawców RP konsultacje określają kształt polskiej demokracji. Nasze ponaddwudziestodwuletnie doświadczenie w opiniowaniu projektów pokazuje, że dialog społeczny w wielu przypadkach okazuje się kluczowy dla poprawności stanowionego prawa i jego akceptowalności przez przedsiębiorców - ocenił Andrzej Malinowski. Podkreślił także, że polskim pracodawcom dialog jest potrzebny przede wszystkim do budowania jasnych, przejrzystych i przyjaznych reguł prowadzenia działalności gospodarczej oraz tworzenia pozytywnych relacji z jak najszerzej rozumianym otoczeniem. – Niestety, przestrzeganie zasad konsultacji społecznych od lat jest trudne do wyegzekwowania. Nagminną praktykę stanowi nieuzasadnione skracanie czasu ich trwania – powiedział Prezydent Malinowski, przypominając przy tym, że ustawowo czas ten powinien wynosić 30 dni – tymczasem w 2011 r. wyniósł zaledwie nieco ponad 18 dni.
 

Jego zdaniem, aby poprawić jakość dialogu, należałoby przede wszystkim wzmocnić dotyczące go zapisy, a także poprawić jakość przygotowywanych Ocen Skutków Regulacji, które w obecnym kształcie w żaden sposób nie spełniają swojej funkcji. – Ważne jest też uświadomienie przedstawicielom rządu, że podczas obrad Komisji Trójstronnej rozmawiają z partnerami, a nie z petentami – powiedział Prezydent Pracodawców RP.