English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Minister Budzanowski spotkał się z przedsiębiorcami

04-04-2012

Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski oraz Podsekretarze Stanu w MSP Tomasz Lenkiewicz i Rafał Baniak spotkali się z przedstawicielami przedsiębiorców reprezentowanych przez Pracodawców RP. Podczas 6. debaty organizowanej w ramach cyklu „Nowe otwarcie. Strona rządowa – pracodawcy” Minister Budzanowski mówił m.in. o profesjonalizacji kadry zarządzającej w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, planach prywatyzacyjnych i legislacyjnych resortu.

 

Podczas spotkania minister Mikołaj Budzanowski przedstawił m.in. plany działania resortu na najbliższe miesiące. – Do końca przyszłego roku chcemy zakończyć prywatyzację 300 spółek, z których 279 należy do Skarbu Państwa – przypomniał minister. – Nie chodzi tylko i wyłącznie o przychody dla państwa. Zależy nam przede wszystkim na jakości prywatyzacji – będziemy się przyglądać, jaki pomysł na spółkę ma potencjalny właściciel, jaki będzie miał plan inwestycyjny etc. Zależy nam na tym, by prywatyzacja gwarantowała dobrą przyszłość dla tych spółek. Zapewniam, że zobowiązania inwestycyjne monitorujemy na bieżąco – powiedział. Minister zapowiedział także road show po Polsce, mające na celu wypromowanie państwowych spółek. – Planujemy od 7 do 8 spotkań dziennie. Chcemy skierować naszą ofertę do wszystkich polskich przedsiębiorców – podkreślał minister Budzanowski.

 

Obecni na spotkaniu przedsiębiorcy podkreślali trudności związane ze współpracą ze związkami zawodowymi. – To powinien być dialog, a nie spełnianie koncertu życzeń strony społecznej – powiedział prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski. Poparł go Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski: – Dziś ze związkami zawodowymi trudno się porozumieć, bo ich strategia polega na wyrwaniu tyle, ile się da. My chcemy się zastanowić, jak budować wspólnie wartość ekonomiczną przedsiębiorstwa. Jesteśmy gotowi do dyskusji dotyczących rozwiązywania sporów zbiorowych, ustawy o związkach zawodowych i Kodeksu pracy. Minister Budzanowski podkreślił, że spółki Skarbu Państwa muszą być zarządzane na najwyższym poziomie, a kluczem do tego jest profesjonalizacja Rad Nadzorczych. – Powinniśmy zadbać o to, by osoby oddelegowane były zawodowcami – powiedział minister. Odniósł się także do pytań dotyczących ustawy o nadzorze właścicielskim, a konkretnie ograniczeń „kominowych”. – Wynagrodzenia efektywnych zarządów powinny odzwierciedlać tendencje rynkowe – zapowiedział Minister Skarbu. Dodał przy tym, że zarobki menedżerów powinny być uzależnione od zrealizowanych celów.

 

Mikołaj Budzanowski odniósł się także do inwestycji w sektorze energetycznym. Podkreślił, że fundamentalną kwestią jest zapanowanie nad związanym z tym chaosem informacyjnym. – Nie można ciągle deliberować, czy stawiać na gaz, czy na węgiel. Jeśli tak będzie dalej, to przez najbliższe lata nie podejmiemy żadnych strategicznych decyzji – powiedział minister, informując przedsiębiorców o przygotowywanym przez ministerstwo planie inwestycyjnym dla polskiej energetyki.

 

Obecny na spotkaniu wiceminister Rafał Baniak poinformował o prywatyzacji LOT-u. – Zakładamy, że decyzja w sprawie przekształceń własnościowych PLL LOT zostanie podjęta do końca roku. Możliwych jest kilka scenariuszy, m.in.: wybór inwestora strategicznego, prywatyzacja przez giełdę, inwestor w postaci funduszu inwestycyjnego. PLL LOT ma atut w postaci floty, która po pozyskaniu samolotów Boeing 787 Dreamliner będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie – powiedział minister Baniak.

 

„Nowe otwarcie. Strona rządowa – pracodawcy” to organizowany przez Pracodawców RP cykl spotkań z ministrami rządu Premiera Donalda Tuska, podczas których członkowie gabinetu przedstawiają czteroletni plan działania oraz odpowiadają na pytania przedsiębiorców. Idea debat zrodziła się po exposé Premiera, które wywołało wśród przedsiębiorców wiele pytań i wątpliwości dotyczących działań przedstawicieli Rady Ministrów.