English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP włączyli się w kampanię "Zdrowy pracodawca"

12-04-2012

Pracodawcy RP już po raz kolejny biorą udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej mającej na celu zwiększenie wiedzy pracowników na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) oraz zachęcenie ich do wykonania badań profilaktycznych.


Szacuje się, że w Polsce wirusowym zapaleniem wątroby typu C (WZW typu C, ang. HCV) może być zakażonych ok. 730 tysięcy osób, na świecie zaś – według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia – od 170 do 300 milionów.


Pracodawcy RP, przystępując do akcji, zdają sobie sprawę z tego, iż brak wiedzy o HCV i zagrożeniach związanych z zarażeniem, a także o możliwościach wykonania testu powoduje, że wiele osób dowiaduje się o chorobie dopiero w zaawansowanym jej stadium. Wtedy zaś zniszczenia, które wirus poczyni w ich organizmach, mogą być już ogromne. WZW C nie bez powodu zwane jest „cichym zabójcą” – zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo, a jeśli już objawy się pojawią, nie są charakterystyczne dla tej niezwykle groźnej choroby. Dlatego Pracodawcy RP podkreślają, że tylko wczesne wykrycie wirusa daje szansę na skuteczną terapię.


– Kampania edukacyjna jest kluczowa dla zachowania zdrowia publicznego, dlatego w ramach akcji planujemy przede wszystkim rozpowszechnić informację o chorobie oraz sposobie jej wczesnego wykrycia – podkreślają eksperci Pracodawców RP. – Podobne programy powinny odbywać się regularnie we wszystkich firmach, gdyż poziom wiedzy polskiego społeczeństwa na temat WZW typu C jest bardzo niski – dodają eksperci Pracodawców RP.


Warto podkreślić, że w ubiegłym roku informacja o WZW typu C i możliwościach wykonania badań trafiła do ponad 140 tysięcy pracowników.