English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Szansa dla polskich firm na zdobycie Hiszpanii

13-04-2012

Pracodawcy RP, wpisując się w polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe, przygotowali projekt mający na celu kojarzenie ze sobą firm z obu krajów.


Kryzys gospodarczy, który obserwujemy teraz na Półwyspie Iberyjskim, jest dobrym momentem na zyskanie kontaktów biznesowych z Hiszpanami, bardziej obecnie skłonnymi do nawiązywania współpracy.
 

Szansą na zdobycie nowego rynku i nowych partnerów jest Polsko-Hiszpańskie Forum Gospodarcze, którego organizatorem są Pracodawcy RP. Dwustronne spotkania biznesowe mające na celu kojarzenie ze sobą firm z obu krajów odbędą się w Warszawie w dniach 17–18 kwietnia. Pierwsza edycja forum opierać się będzie przede wszystkim na próbie rozszerzenia polsko-hiszpańskiej współpracy firm z sektorów: IT i nowoczesnego HI-TEC (networking). Uczestnictwo w forum jest bezpłatne, a Pracodawcy RP zapewniają tłumaczenie w języku polskim, hiszpańskim i angielskim.
 

Dlaczego akurat Hiszpania? Zdaniem przedsiębiorców, mimo porównywalnej wielkości rynku obu krajów potencjał wzajemnych obrotów handlowych nie został jeszcze w pełni wykorzystany, podobnie zresztą jak wymiana kapitałowa w postaci bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Polskie zaangażowanie w Hiszpanii na koniec 2010 r. wyniosło zaledwie 100 mln euro i było dwukrotnie niższe niż we Francji i trzykrotnie niższe niż we Włoszech. Z drugiej jednak strony na uwagę zasługuje wysoka dynamika wzrostu polskich inwestycji na tym rynku – w latach 2008–2010 zwiększyła się ona ponaddwukrotnie.
 

Niemniej warto pamiętać o tym, że intensyfikacja kontaktów handlowych i inwestycyjnych nastąpiła dopiero w momencie przystąpienia Polski do jednolitego rynku unijnego. Dziś Hiszpania zajmuje 9. miejsce na unijnej liście odbiorców polskich towarów, a współpraca gospodarcza pomiędzy obydwoma państwami to przykład udanego partnerstwa w wielu branżach.
 

Wśród polskich firm, które zainwestowały w ostatnich latach w Hiszpanii, wymienić można takie przedsiębiorstwa jak: Mercor, Boryszew, Selena czy Asseco. Z kolei hiszpańskie firmy inwestujące w Polsce w przeważającej mierze działają w sektorze budowlanym. Hiszpański kapitał coraz śmielej wchodzi również w polski sektor bankowy – Santander przejął w ciągu trzech ostatnich lat trzy banki: AIG Bank, BZ WBK oraz Kredyt Bank.

 

– Zwiększająca się obecność polskich firm w Hiszpanii i hiszpańskich w Polsce świadczy o partnerstwie coraz atrakcyjniejszym pod względem ekonomicznym – powiedział Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Jego zdaniem, jeśli wziąć pod uwagę wielkość obu rynków, wyraźnie jednak widać, że wzajemnie korzystne obroty handlowe mogą być znacznie wyższe i obejmować znacznie więcej gałęzi gospodarki.

 


Zgłoszenia na forum i więcej informacji:


Ewa Forowicz
Pracodawcy RP
Tel.: +48 22 518 87 61
www.pracodawcyrp.pl/forumb2b/