English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP kojarzą ze sobą firmy hiszpańskie i polskie

17-04-2012

We wtorek w siedzibie Pracodawców RP rozpoczęło się Polsko-Hiszpańskie Forum Gospodarcze, mające na celu kojarzenie ze sobą firm z obu krajów. W dwudniowym wydarzeniu weźmie udział ok. stu przedstawicieli przedsiębiorstw z obu krajów.

 

Polsko-hiszpańskie matchmaking session otworzył wiceprezydent Pracodawców RP Janusz Pietkiewicz. – Mimo bardzo dobrych stosunków między Polską a Hiszpanią kontakty biznesowe pomiędzy naszymi krajami powinny być jeszcze częstsze – powiedział Pietkiewicz. Przypomniał, że zaangażowanie polskiego kapitału w Hiszpanii jest dużo mniejsze niż np. w sąsiedniej Francji. – Dziś mamy doskonałą okazję do nawiązania codziennej współpracy, która może skutkować dynamicznym rozwojem wzajemnej wymiany handlowej – dodał wiceprezydent Pracodawców RP.

 

– Mam nadzieję, że to Forum będzie początkiem dynamicznego rozwoju stosunków pomiędzy naszymi krajami, tym bardziej że postrzegamy tę współpracę jako priorytetową – powiedział z kolei Jesus Rodriguez, przedstawiciel CEIM – organizacji hiszpańskich pracodawców.

Obecny na spotkaniu radca ds. ekonomicznych i handlowych ambasady Hiszpanii w Polsce Juan Antonio Garcia-Denche przedstawił ogólną sytuację gospodarki Polski z punktu widzenia Hiszpanii i przedsiębiorców hiszpańskich. W jego opinii teleinformatyka, energia odnawialna czy gospodarka odpadami to te gałęzie gospodarki, które dają szansę większego rozwoju współpracy.

 

Mocną delegację podczas Forum miał przejęty niedawno przez Santandera Bank Zachodni WBK. Główny ekonomista tego banku Maciej Reluga przypomniał (głównie hiszpańskim uczestnikom Forum) o najszybszym w Europie wzroście polskiej gospodarki w ostatnich latach. – Równie ważne jest jednak to, że rośniemy stabilnie i w sposób zrównoważony dzięki trzem filarom: eksportowi, inwestycjom i konsumpcji – powiedział Reluga. Podkreślił fakt, iż polska gospodarka nie jest nadmiernie zadłużona – zarówno jeśli chodzi o sektor publiczny, jak i prywatny; jedynym zaś elementem mogącym budzić niepokój jest – wynikająca z czynników zewnętrznych – inflacja, która wynosi obecnie nieco ponad 4 proc. W jego opinii ważnym czynnikiem eksportu jest kurs złotego. Im słabsza jest polska waluta, tym bardziej konkurencyjna jest nasza gospodarka. – Poziom opłacalności dla polskich eksporterów to ok. 3,8 zł za euro, co w przypadku obecnego kursu 4,2 zł za euro daje duży bufor bezpieczeństwa – powiedział Reluga. W jego opinii powinniśmy być gotowi do wejścia do strefy euro w 2016 lub 2017 roku. – Wówczas będzie większa jasność, jak będzie wyglądała strefa euro po reformach – dodał główny ekonomista Banku Zachodniego WBK.

 

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęły się dwustronne spotkania firm z Hiszpanii i Polski.

 

Organizatorem matchmaking sessions są Pracodawcy RP, organizacja hiszpańskich pracodawców CEIM oraz PromoMadrid we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości i Enterprise Europe Network.